Татарстан Республикасы предприятиеләре һәм сәнәгатьчеләре Ассоциациясе һәм сәүдә-сәнәгать палатасының Татарстан предприятиеләре хезмәткәрләренә мөрәҗәгате

2018 елның 15 ноябре, пәнҗешәмбе

«Россиянең бөек исемнәре» проекты кысаларында «Бигеш»халыкара аэропорты йөриячәк исемне сайлау буенча тавыш бирү уза.
Дәгъвачылар арасында республикабызның Кама аръягы үсешенә керткән өлеше бәяләп бетергесез булган күренекле ватандашыбыз Николай Васильевич Лемаев та бар. Аның исеме белән илдә һәм Европада иң эре нефть химиясе комплексы һәм Түбән Кама спутник-шәһәре төзелеше тарихы бәйле. Түбән Кама сәнәгать үзәге үсеше мәнфәгатьләрендә аларга тиздән 50 еллыгын билгеләп үтәчәк «Бигеш» аэропорты да төзелгән.

Буш урында диярлек кыска вакыт эчендә шәһәрнең дүрт миллионнан артык кешесе яши торган торак корпуслары һәм производство төзелгән. Лемаев әлеге гаять зур иҗади процессның механизмы һәм күңеле булган.
Николай Васильевич-авылдан. Андыйлар турында үзен үзе ясаган диләр. Тормыш авырлыклары аның шәхесен формалаштырган, аны көчле һәм максатчан, хәлләргә бәйсез һәм принципиаль иткән.
Ул 32 яшендәТүбән Кама нефть химиясе комплексы директоры итеп билгеләнде. Дүрт тапкыр завод төзелеше ябылды, һәм Николай Васильевич нефть эшкәртү кирәклеген раслады. Бу кешенең төре–легенда икәнлеген, зирәклелеген вакыт үзе исбатлады.
Ул «Түбән Кама нефть химиясе» белән җитәкчелек иткән егерме ел эчендә Советлар Берлегенең бер ноктасында АКШның шундый ук продукциясе күләменең яртысын тигез булган каучук һәм мономерлар җитештерү күләменә ирешә алды.
Хезмәттәге уңышлары өчен Николай Васильевич Лемаев «Социалистик Хезмәт Герое»исеменә лаек булды. Аның тәҗрибәсе һәм максатчанлык ил өчен кирәкле булып чыкты. Ул Союз дәрәҗәсендәге министр итеп билгеләнде һәм нефть химиясе һәм нефть эшкәртү тармагына нигез салучыларның берсе булды.

Без, Николай Васильевич Лемаевның исемен "Бигеш " халыкара аэропорты йөртүенә лаек дип саныйбыз. Ул-хезмәт кешесен, бөтенсоюз дәрәҗәсендәге җитештерү командирын, үз иленең патриотын гәүдәләндерә.
Без республиканың барлык предприятиеләре хезмәтчәннәренә «Россиянең бөек исемнәре»гомуммилләт проектының финал тавыш бирүдә Лемаевка ярдәм итү тәкъдиме белән мөрәҗәгать итәбез.

В. Лемаев өчен "Бөек исемнәр".рф сайтында яки «Вконтакте» һәм «Одноклассники» проектының рәсми төркемнәре кушымталарында: https://vk.com/app6745571, https://ok.ru/game/127266867 тавыш бирегез.