Буада "Коррупциягә каршы бергә" исемле коррупциягә каршы квест узды

2018 елның 7 декабре, җомга

Халыкара коррупциягә каршы көрәш көненә багышланган гомуми белем бирү оешмалары укучылары белән ел саен коррупциягә каршы квестлар үткәрү безнең районда яхшы традициягә әйләнде.    Кичә, 6 декабрьдә, Буа шәһәренең «ЦВР» МБУ базасында, Буа муниципаль районында коррупциягә каршы көрәш эшен координацияләү комиссиясе ярдәмендә, 8 нче сыйныф укучылары белән «Коррупциягә каршы бергә» дигән коррупциягә каршы квест узды. Чараны оештыручылар - Буа муниципаль районы мәгариф идарәсе һәм мәктәптән тыш эшләр үзәге.

Чараны район башлыгының коррупциягә каршы көрәш мәсьәләләре буенча ярдәмчесе Зөлфия Шәйхаттарова ачты. Ул катнашучыларга түбәндәге сүзләр белән мөрәҗәгать итте: «Бүгенге чараның максаты бик мөһим – балаларда һәм яшь буын йөрәкләрендә коррупция кебек явыз күренешкә төшенмәү. Бүген, әлеге чара кысаларында сез коррупциягә каршы сәясәт мәсьәләләрендә юридик грамоталыкны арттыра, күп кенә призлар һәм уңай эмоцияләр ала алырсыз. Әмма иң мөһиме – сез коррупция – начар, һәм коррупциягә каршы тору - бөтен җәмгыять эше, һәрберебез эше икәнлеген аңларга тиеш. Барыннан да элек, үзеңнән башларга һәм әйләнә-тирәдәгеләрдән коррупция күренешләрен бетерүне таләп итәргә кирәк».
Чарада районның 12 гомуми белем бирү учреждениесеннән 12 командасы катнашты, алар чара барышында 5 тематик мәйданчык узды. Катнашучыларның сорауларына ЦВР методисты Елена Юманова җитәкчелегендә балалар район думасы активистлары арасыннан экспертлар бәя бирде. Чара кызыклы һәм эчтәлекле үтте. Укучылар җәмгыять белеме һәм хокук өлкәсендә яхшы белем күрсәттеләр, "коррупция" төшенчәсен карадылар һәм аның җәмгыять өчен нинди куркыныч икәнен аңладылар.

Чара ахырында йомгак ясалды һәм бүләкләү тантанасы узды.  1 урын-Буа шәһәренең «Антивзятки» командасы (Буа шәһәренең сәләтле балалар өчен Лицей – интернат), 2 урын - «Комета» командасы (Буа шәһәренең 5 нче гимназиясе).   3 урынны «Бумеранг» (Буа шәһәренең аерым фәннәрне тирәнтен өйрәнүле 1 нче урта гомуми белем бирү мәктәбе) һәм "Намуслы кешеләр" (Буа муниципаль районының Боерган урта гомуми белем бирү мәктәбе) командалары бүлеште. Барлык катнашучыларга да сертификатлар һәм истәлекле бүләкләр тапшырылды, аларны Буа муниципаль районы башлыгының коррупциягә каршы көрәш мәсьәләләре буенча ярдәмчесе З. А. Шәйхаттарова тапшырды.