"Сетевая компания» ААҖ электр тапшыру линияләренең сак зонасында төзелеш эшләре башланганчыга кадәр төзүне килештерү кирәклеге турында хәбәр итә!

2018 елның 7 декабре, җомга

Соңгы елларда республиканың эре шәһәрләрендә генә түгел, ә районнарда һәм кечкенә торак пунктларда актив төзелеш алып барыла. Ләкин, еш кына аларның хокукка ия булучылары тарафыннан объектлар төзү, тормыш һәм сәламәтлеккә куркыныч янавын аңлап, электр тапшыру линияләренең сак зоналарын бозып башкарыла.

Сакчылык зоналарын бозуларны бетерү турында суд эшләре санының артуын да дәлилли. 2017 елда һәм 2018 елның беренче яртыеллыгында республика судлары тарафыннан «Челтәр компаниясе»ААҖ электр тапшыру линияләренең сак зонасында законсыз корылмаларны сүтү турында 110 карар чыгарылган. Законсыз корылмалар арасында гаражлар, сарайлар, мунчалар һәм коймалар, ягъни гражданнар төзелеше күп.
Челтәр компаниясе ягыннан дәгъваларны булдырмас өчен, төзелеш башланганчы, Челтәр компаниясе кулланучылар белән эшләү буенча якындагы пунктка мөрәҗәгать итәргә кирәк. Мөрәҗәгатьне карау нәтиҗәләре буенча Челтәр компаниясе сак зонасында төзелешне килештерүдән баш тарту/килештерү турында тиешле карар чыгарачак.

Шуның белән бергә, гражданин да, кызыксынган юридик зат та, килештерүдән баш тарткан очракта, челтәр компаниясен кулланучылар белән эшләү буенча якындагы пунктка электр тапшыру линиясе чыгару турында гариза белән мөрәҗәгать итәргә хокуклы. Бу очракта, техник мөмкинлекләр һәм аның территориясенә линия чыгару планлаштырыла торган җир участогы милекчесе ризалыгы булганда, гариза бирүче белән икътисади җинаятьләргә каршы көрәш идарәсенең аның хисабына чыгару турында килешү төзеләчәк, яисә мөрәҗәгать итүче көче белән техник күзәтү астында чыгару килештереләчәк.
2018 елның 3 августындагы 339-ФЗ номерлы Федераль закон белән Россия Федерациясе Гражданнар кодексына 06.08.2018 елдан төзәтмәләр кабул ителде,алар нигезендә үз белдеге белән төзелгән биналарны сүтү яки аны саклау зонасында билгеләнгән таләпләргә туры китерү турында карарлар җирле үзидарә органы тарафыннан кабул ителергә мөмкин.

Мондый карар үз белдеге белән төзелгән яисә рөхсәт ителгән җир кишәрлегендә төзелгән очракта кабул ителергә мөмкин, аны файдалану рөхсәт ителә торган мондый объект төзелешен рөхсәт итми һәм әлеге корылма әлеге зона режимы мондый объектны төзүгә юл куймаса һәм мондый корылмаларны саклап калу гражданнарның тормышына һәм сәламәтлегенә куркыныч тудырса.