Идел буе федераль округы 2024 елга АГРОСӘНӘГАТЬ комплексы продукциясен экспортлауны 2 тапкырдан артык арттырырга тиеш

2019 елның 23 феврале, шимбә

Бу хакта 22 февральдә Казанда узган Авыл хуҗалыгы җитештерүен арттыру һәм Россия Федерациясе субъектларының экспорт потенциалын үстерү мәсьәләсе буенча үткәрелгән чираттагы киңәшмәдә авыл хуҗалыгы министры Дмитрий Патрушев хәбәр итте. Чарада Россия Федерациясе Президентының Идел буе федераль округындагы тулы вәкаләтле вәкиле урынбасары Алексей Кузьмицкий, Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов, Идел буе федераль округы төбәкләре башлыклары, АПК идарәсенең төбәк органнары җитәкчеләре һәм дәүләт компанияләре тармагы өчен төп компанияләр җитәкчеләре катнашты.

Дмитрий Патрушев искә төшергәнчә, тармак алдына куелган бурыч уңаеннан Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгы Россия Федерациясе Президентының вәкаләтле вәкилләре белән берлектә агросәнәгать комплексы продукциясен экспортлауны арттыру буенча барлык федераль округларда да киңәшмәләр үткәрә. Бу чараларның максаты-төбәкләр белән бергәләп җитештерүне киңәйтү һәм экспорт күрсәткечләрен арттыру буенча бурычлар һәм карарлар эшләү.
 "Бүген Идел буе федераль округы АПК продукциясен җитештерү буенча Россиядә икенче урында тора. Безнең фаразлаулар буенча, 2024 елга округ экспортны ике тапкырдан артык арттырачак: хәзерге 1,2 миллиардтан 2,8 миллиард долларга кадәр. Планлаштырылган Россия экспортының гомуми күләмендә Идел буе федераль округы өлеше шулай ук артачак һәм 6% тан артык тәшкил итәчәк», - дип билгеләп үтте Дмитрий Патрушев.

Хәзерге вакытта округ чит илгә майлы продукция һәм ашлык бирә. Шул ук вакытта, куелган максатларга ирешү өчен, Идел буе федераль округы төбәкләре бу һәм башка юнәлешләр буенча авыл хуҗалыгы җитештерүен шактый арттырырга кирәк. Аерым алганда, 2024 елга бөртеклеләрне җыю — 1,5 тапкыр 31,8 млн. тоннага кадәр, майлы культуралар-40% ка 7,3 млн. тоннага кадәр артырга тиеш. Терлек һәм кош-корт җитештерү 10% ка – 3,4 млн тоннага кадәр, сөт-10,2 млн тоннага кадәр, 2018 елда 9,5 млн тоннага кадәр арттырылырга тиеш. Шул ук вакытта Дмитрий Патрушев, алга таба чит ил базарларына җиткерүне киңәйтү максатыннан, Идел буе федераль округының кайбер төбәкләрендә хәләл продукция җитештерүне үстерү перспективасын билгеләп үтте.
Министр сүзләренә караганда, округның куелган максатларга ирешү өчен кирәкле потенциалы бар. Ул киңәшмәдә катнашучыларны, аерым алганда, АПК төбәк идарәләре җитәкчеләрен бу юнәлештә эшне көчәйтергә һәм билгеләнгән бурычларны үтәүгә конструктив якын килергә чакырды.

Авыл хуҗалыгы җитештерүенең үсеше гамәлдәге предприятиеләрне базарның актуаль бурычлары өчен модернизацияләү хисабына да, шулай ук яңа объектлар төзү хисабына да тәэмин ителергә тиеш. Идел буе федераль округы территориясендә барлыгы 22дән дә ким булмаган шундый инвестпроект исәпләнә, алар суммада экспорт кереме 1,5 млрд доллар тәшкил итә алачак.
Чыгышының ахырында Дмитрий Патрушев куелган барлык бурычлар да үтәләчәк, ә аларны хәл итүнең төп нәтиҗәсе булып заманча югары технологияле предприятиеләрне модернизацияләү һәм ачу, яңа эш урыннары булдыру, инфраструктураны үстерү һәм авылда тормыш дәрәҗәсен күтәрү торачак, дип ышаныч белдерде.