Татарстан Росреестры: документларны кире кайтару-бу әле кире кагу түгел ...

2019 елның 28 феврале, пәнҗешәмбе

2018 елда Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсе тарафыннан мөрәҗәгать итүчеләргә хокукларны һәм кадастр исәбенә теркәүгә бирелгән 43 меңнән артык документ караусыз кире кайтарылган. Эле башланган гына 2019 елда  - 4120.
Шуның белән бәйле рәвештә Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе мөрәҗәгать итүчеләргә дәүләт кадастр исәбен гамәлгә ашыру һәм (яки) хокукларны дәүләт теркәвенә алу өчен кабул ителгән документлар каралмыйча кире кайтарылырга мөмкин, дип аңлата.
Тулаем алганда, " күчемсез милекне дәүләт теркәве турында" Федераль закон документларны кире кайтару өчен биш нигез күздә тота.

1. Әгәр электрон рәвештә бирелгән гариза һәм документлар форматы норматив-хокукый җайга салу органы тарафыннан билгеләнгән форматка туры килми икән.
2. Әгәр дә кәгазьдә тәкъдим ителгән гаризаларның һәм документларның бетерелмәве яки язулары, ачык язылган сүзләре һәм аларда төзәтелмәгән башка сүзләр, шул исәптән карандаш тарафыннан башкарылган документларның эчтәлеген юкка чыгарырга мөмкинлек бирми торган җитди зыянлы булуы ачыкланса.
3. Әгәр тиешле гариза бирү датасыннан биш көн узгач хокукларны дәүләт теркәвенә алуны гамәлгә ашыру өчен дәүләт пошлинасын түләү турында мәгълүмат булмаса, һәм дәүләт пошлинасын түләү турындагы документ мөрәҗәгать итүче тарафыннан күрсәтелмәгән булса.

Шул ук вакытта шуны да билгеләп үтәргә кирәк, Россия Федерациясе Салым кодексы таләпләреннән чыгып, җыючы (юридик яктан әһәмиятле гамәл булачак зат) җыемны (дәүләт пошлинасын) түләү бурычын мөстәкыйль үтәргә тиеш. Тиешле түләүче (мәсәлән, ышанычлы зат) исеменнән дәүләт пошлинасын түләү бурычы үтәлмәгән дип саналмый һәм документлар да караусыз кайтарылачак.

4. Күчемсез мөлкәтнең бердәм дәүләт реестрында күчемсез милек объекты хуҗасы (аның законлы вәкиле) катнашыннан башка күчемсез милек объектының хокук күчүен, хокукларын чикләүне дәүләт теркәвенә алу мөмкинлеге булмау турында билге һәм дәүләт теркәвенә алу турында гариза башка зат тарафыннан бирелгән.
5. Әгәр дәүләт кадастр исәбе һәм (яки) хокукларны дәүләт теркәве турында гариза бирүче тарафыннан Россия Федерациясе законнары нигезендә имзаланмаса.

Барлык бу очракларда мөрәҗәгать итүче тарафыннан тапшырылган документлар хокукый экспертиза узмый һәм идарәгә кергән көннән алып биш эш көне эчендә кире кайта, ә документлар тапшыру датасыннан соң сигез эш көне узгач 3 пунктта күрсәтелгән нигез буенча.

Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсенең физик затларның күчемсез милеген дәүләт теркәве бүлеге җитәкчесе Энҗе Мөхәммәтгалиева комментарияли:

"Барыннан да элек, документларны кабул итүче КФҮ хезмәткәренең дәүләт хезмәте күрсәтү өчен документлар җитәрлек булу - булмауга карамастан, теләсә нинди документларны кабул итәргә тиеш, аларда хаталар булу-булмауга яки юклыкларына карамастан, шуны да әйтергә кирәк: КФҮ хезмәткәре хокукларның дәүләт регистраторы булып тормый һәм шуңа бәйле рәвештә тапшырылган документларның хокукый экспертизасын үткәрми. Документлар кабул итүдән баш тартылырга мөмкин бердәнбер очрак, бу гариза бирүче шәхесен раслаучы документның шәхси мөрәҗәгатендә тапшырмау. Документларның хокукый экспертизасын үткәргәнче, хокук дәүләт регистраторы аларны кире кайтару өчен нигез булу-булмавын тикшерә. Мондый нигезләр бар икән, документлар кире кайтарылмый, шуңа бәйле рәвештә аларның хокукый экспертизасы үткәрелми. Шуны аңларга кирәк: документларны кире кайтару күчемсез милек объектын кадастр исәбенә куюдан һәм (яки) хокукларны теркәүдән баш тартмый һәм Росреестрга кабат мөрәҗәгать итәргә комачауламый. Шулай ук, документларны кире кайтару нәтиҗәсендә түләнгән дәүләт пошлинасы түләнми: аны регистрирующий органга мөрәҗәгать иткәндә өч ел дәвамында кулланырга мөмкин».