«Trusted Smart Products» - «Цифрлы дөнья: ышанычлы смарт-җайланмалар» - 2019 елда Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көненең девизы.

2019 елның 5 марты, сишәмбе

Ел саен, 1994 елдан башлап, 15 мартта бөтен дөнья җәмәгатьчелеге Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көнен билгеләп үтә. Ел саен бу көн билгеле бер девиз астында уза.
Бөтендөнья кулланучылар хокуклары көне быел «Trusted Smart Products» - «цифрлы дөнья: ышанычлы смарт-җайланмалар»девизы астында уза.
Бүгенге көндә смарт-җайланма сүзтезмәсе безнең сүзлектә ныклы беркетелгән, һәм без аны заманча катлаулы технология җайланмалары карата кулланабыз. Инглиз теленнән «smart product» сүзе акыллы продукт дигәнне аңлата.

Иң популяр смарт-җайланмалар-смартфоннар, уен приставкалары, смарт-телевизорлар, "акыллы" телевизорлар , видеокамералар, розеткалар, сәламәтлек торышы өчен күзәтү приборлары (трекерлар), уенчыклар һәм тоташтырылган автомобильләр.

Смарт-җайланма - бу электрон җайланма, кагыйдә буларак, башка җайланмалар белән бәйле  яки  интернет ярдәмендә төрле чыбыксыз беркетмәләр кебек Bluetooth, NFC, Wi-Fi, һәм башкалар. Смарт-җайланма  интерактив режимда һәм автономияле эшли ала.

Цифрлы технологияләр инде өченче ел рәттән Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көне тематикасын формалаштыралар. Кулланучылар базары үсешенең төп трендына җәмгыятьне цифрлаштыру, мәдәниятнең барлыкка килүе онлайн хезмәт күрсәтүгә һәм товарларга түләү генә түгел, ә шәхесләрне тану һәм бармак эзләрен, геолокацион һәм болыт сервисларын актив куллану да бәйле цифрлы продуктлар һәм смарт-җайланмалар, ясалма интеллектка ия виртуаль ярдәмчеләр керә.

Бүген Цифрлы технологияләр күп кенә хезмәтләр һәм продуктларның характерын үзгәртте,чөнки барлык арта баручы күләмдә кулланылган товарлада урнаштырылган программалар белән тәэмин итү бар.  Шуңа бәйле рәвештә 2030 елга кадәр Россия Федерациясенең Кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә дәүләт сәясәте стратегиясендә кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә төгәл бурычлар куелуы закончалыклы күренеш булып тора. Кулланучылар төп хокук һәм белем тупланмасына ия булып, аларның саклануы мөһим.

Бөтендөнья кулланучылар хокуклары көне кысаларында «Татарстан Республикасында (Татарстан) гигиена һәм эпидемиология үзәге» федераль бюджет сәламәтлек саклау учреждениесенең Буа, Чүпрәле, Апас районнарында тематик лекцияләр, смарт-җайланмалар сатып алганда һәм файдаланганда кулланучыларның хокукларын һәм законлы мәнфәгатьләрен яклауның актуаль мәсьәләләре һәм алар турында тиешле мәгълүмат ачуның актуаль мәсьәләләре буенча семинарлар, кулланучылар хокукларын һәм законлы мәнфәгатьләрен яклауның актуаль мәсьәләләре, мондый товарлар сатып алганда сыйфат һәм куркынычсызлыкка хокук турында, цифрлы техника сатып алганда, Интернет челтәре аша товарлар һәм хезмәт күрсәтүләр сатып алганда кулланучылар хокукларын һәм законлы мәнфәгатьләрен яклау мәсьәләләре буенча дәгъвалар, шикаятьләр, дәгъвалар әзерләү тәэмин ителәчәк, анкеталау, тематик «Кайнар линия» һәм башка чаралар үткәрү планлаштырыла.

Смарт-җайланмалар сатып алганда һәм файдаланганда кулланучыларның хокукларын һәм законлы мәнфәгатьләрен яклау мәсьәләләре буенча Сез «Татарстан Республикасында (Татарстан) гигиена һәм эпидемиология үзәге» федераль бюджет сәламәтлек саклау учреждениесенең Буа, Чүпрәле, Апас районнарындагы филиалының Консультация пунктына түбәндәге адрес буенча мөрәҗәгать итә аласыз: 422430, Буа шәһәре, Ефремов ур., 135 В йорт, яки 8-84374-54-47 телефоны буенча.