Буа районының машина-трактор паркларында кыр эшләренә әзерлек бара

2019 елның 14 марты, пәнҗешәмбе

Яз җитү белән хуҗалыкларда, бигрәк тә машина-трактор паркларында аеруча җанлылык сизелә. Бу кыр эшләренә әзерлекнең соңгы этабы башлану белән бәйле, чөнки барлык техника да "энә күзе аша" тагын бер тапкыр уза.
Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсенең механикалаштыру буенча консультанты Рәис Юнысов сүзләренә караганда, ремонт эшләре барлык хуҗалыкларда да ахырына якынлаша. Тагылма инвентарь тулысынча әзерлек сызыгына куелган, тракторлар – 90 процентка. Аерым алганда, «Авангард», «Ямбулат», «Коммуна», «Кыят», «АгроНур» хуҗалыкларында тракторларны ремонтлауны төгәлләделәр. «Ак Барс» холдинг компаниясе агрофирмаларында быел әзерлек узган ел белән чагыштырганда югарырак.

- Барысының да агрегатлау башланды. Бу чорда белгечләр механизаторлар белән бергә җиң сызганып эшләргә тиеш. Алар агрегатларны агротехника таләпләренә туры китереп җайга салуны тәэмин итәргә тиеш, – ди Рәис Юнысов. Быел техниканың өзлексез эшләве аеруча мөһим, чөнки 16800 гектарда чәчелгән уҗымнарның торышы начар булу сәбәпле, күп мәйданнарда яңадан чәчелергә мөмкин. Бу һәр хуҗалыкның, гомумән районның эш планнарында каралган. Техника белән проблема булырга тиеш түгел. Төзекләндерүдән тыш, парк ел саен яңартыла. Узган ел төрле программалар буенча 195 миллион сумлык тракторлар, комбайннар, йөк автомобильләре һәм башка техника сатып алынган. Шулай итеп, һәр гектарга энергия белән тәэмин ителеш 186 ат көче тәшкил итә. Бу республика буенча уртача күрсәткечтән югарырак. Язгы чәчүне сыйфатлы башкару өчен техника механизаторлар белән тәэмин ителүе һәм ягулык-майлау материалларының җитәрлек булуы да бик мөһим. Күп хуҗалыкларда эшче кулларга кытлык юк. Югыйсә төрле оешма һәм предприятие хезмәткәрләре белән килешү төзелә. Ягулык-майлау материалларына килгәндә, республика ярдәмгә киләчәк. Алдан исәпләүләр буенча язгы чәчү өчен 2 мең тоннадан артык кирәк. Ташламалы бәяләр буенча ел саен 2100 тонна бүлеп бирелгән. Бу җитәрлек, хуҗалыкларга ягулык-майлау материаллары әзерләргә кирәк, – ул ассызыклаганча, - быел минераль ашламалар белән хәлләр яхшы. Бүгенге көнгә гектарына 41 килограмм тәэсир итүче матдә исәбеннән әзерләнгән, бу узган ел белән чагыштырганда 18 килограммга күбрәк. Күрсәткечне 70 килограммга җиткерү һәм һәр гектардан уртача 35 центнердан да ким булмаган уңыш алу планлаштырыла.