Коррупциягә каршы көрәш буенча эшне координацияләү комиссиясе утырышы булды

2019 елның 15 марты, җомга

Бүген Буа муниципаль районы Советының утырышлар залында район башлыгы Марат Җәббаров рәислегендә Буа муниципаль районында коррупциягә каршы эшне координацияләү комиссиясенең чираттагы утырышы узды.

Район башлыгының коррупциягә каршы көрәш мәсьәләләре буенча ярдәмчесе Зөлфия Шәйхаттарова 2018 елда" Буа муниципаль районында 2015-2021 елларга коррупциягә каршы сәясәтне гамәлгә ашыру " муниципаль программасы чараларының үтәлеше нәтиҗәләрен җиткерде.

"Буа муниципаль районының Контроль-хисап палатасы" МКУ рәисе Рамил Әһлиуллин катнашучыларны районның Контроль-хисап палатасының 2018 елгы бюджет акчаларын максатчан файдалану һәм рациональ тоту буенча эш нәтиҗәләре белән таныштырды.

2018 елда муниципаль милектәге җир кишәрлекләрен, башка күчемсез милекне милек итеп арендага бирү нәтиҗәләре һәм муниципаль милектәге мөлкәтне куллануга һәм куллануга контрольне гамәлгә ашыру турында " Буа муниципаль районының Мөлкәт һәм җир мөнәсәбәтләре палатасы» МКУ рәисе Азат Әхмәтҗанов мәгълүмат бирде.

Шулай ук җирле үзидарә органнары тарафыннан үзара салым акчаларын куллануның нәтиҗәлелеге, 2018 елның агымдагы чорында үзара салым акчалары исәбеннән эшләр башкаруга муниципаль контрактларның үтәлеше нәтиҗәләре һәм Буа районында үсемлекчелек һәм терлекчелекне үстерүгә алынган федераль һәм республика субсидияләреннән файдаланганда коррупцион факторларны төшереп калдыру турында мәсьәләләр күтәрелде.

Чыгышлар тәмамланганнан соң, катнашучылар узган елда районның иҗтимагый Советындагы эш нәтиҗәләре, шул исәптән иҗтимагый контроль һәм коррупциягә каршы көрәш мәсьәләләре буенча үзара хезмәттәшлек турында фикер алыштылар, шулай ук 2018 елда халыкта коррупциягә каршы түзеп тормаучанлык формалаштыру мәсьәләсен, шул исәптән массакүләм мәгълүмат чараларында бастырып чыгару аша да күтәрделәр.

Район башлыгы коррупциягә каршы көрәштә теләсә нинди хата гражданнарның җирле үзидарәгә генә түгел, дәүләт идарәсе системасына да ышанычсызлык тудыруын билгеләп үтте һәм катнашучыларны коррупцияне кисәтүгә юнәлдерелгән чараларны көчәйтергә чакырды.