Ветеринария академиясен тәмамлаучылар хезмәт базарында ихтыяҗ зур

2019 елның 20 марты, чәршәмбе

19 март көнне ветеринария академиясендә «Карьера көне» узды. Чара югары уку йорты җитәкчелеге тарафыннан Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы белән берлектә махсус чыгарылыш сыйныф укучылары: 4 һәм 5 курс укучылары, өчен оештырылган иде. "Карьера көне" кысаларында студентлар республиканың гына түгел, башка төбәкләрнең дә авыл хуҗалыгы товар җитештерүчеләре белән очраштылар.

Очрашуны ачып, Н. Э. Бауман исемендәге Казан дәүләт ветеринария медицинасы академиясе ректоры Рөстәм Равилов студентка киләчәк эш урыны белән билгеләргә мөмкинлек бирә һәм яшь белгечне агросәнәгать комплексында беркетергә ярдәм итә торган чаралар үткәрү кирәклеген билгеләп үтте.

Министрлыкның фән, мәгариф һәм инновацион технологияләр бүлеге башлыгы Наил Хәмидуллин авылда яшь белгечләргә ярдәм итү программалары турында җентекләп сөйләде. "Югары уку йортын тәмамлаганнан соң авылга эшкә килгәч, яшь белгеч министрлыктан 300 мең сум күләмендә «подъемные» ала, шулай ук эш урыны буенча минималь хезмәт хакына айлык өстәмә (2019 елның 1 гыйнварыннан Россия Федерациясе территориясендә минималь хезмәт хакы аена 11 280 сум тәшкил итә) ел дәвамында", - дип билгеләп үтте Наил Хәмидуллин.

Чарада 50 дән артык эш бирүче катнашты, алар арасында «Ак Барс Холдинг» АҖ, «Красный Восток» АҖ, «Агрокөч төркеме» АҖ, «Чаллы Бройлер» ҖЧҖ, Татарстан Республикасы Кайбыч районы «Золотая Нива» ҖЧҖ, «Кубня АФ» ҖЧҖ, «Асянь» ҖЧҖ, Татарстан Республикасы Питрәч районы "«Ак Барс» Кошчылык комплексы" ҖЧҖ; Татарстан Республикасы Минзәлә районы «Заиковский»  ҖЧҖ, Татарстан Республикасы Ютазы районы «АгроМир»ҖЧҖ, Татарстан Республикасы Чирмешән районы ҖЧҖ, «Ильхан» ҖЧҖ,  "Имеково ис. Совхоз" , Бавлы районы «Кызыл Яр» ҖЧҖ, Татарстан Республикасы Арча районы «Игенче»АФ ҖЧҖ, Татарстан Республикасы Арча районы "Кырлай" агрофирмасы " ҖЧҖ, Татарстан Республикасы Балтач районы «Кызыл Юл» АХҖК, Н.Е. Такарликов ис. ҖЧҖ Татарстан Республикасы Әлмәт районы,  "Семеновский нәсел заводы" ЯАҖ, «Шайбулаковский нәсел заводы» АҖ, Татарстан Республикасы Арча районы «Ак Барс» агрокомплексы " ҖЧҖ, «Көньяк сөт компаниясе» ҖЧҖ һәм башкалар үз оешмалары, хезмәт шартлары, вакансияләр һәм яшь белгечләр өчен перспективалар турында җентекләп сөйләделәр.

Ветеринария берләшмәләре башлыклары һәм республика авыл хуҗалыгы идарәләре вәкилләре бюджет өлкәсендәге белгечләргә, ә шәһәр ветеринария хезмәтләре, лабораторияләр, фәнни-тикшеренү учреждениеләре вәкилләре үз өлкәсендә ихтыяҗ турында сөйләделәр.

Эш бирүчеләрнең чыгышлары тәмамланганнан соң, студентлар индивидуаль тәртиптә килеп, оешма вәкилләре белән аралашу мөмкинлегенә ия булдылар.

Ветеринария академиясен тәмамлаучыларга агросәнәгать комплексы өлкәсендә хезмәт базарында ихтыяҗ җитәрлек. Күп кенә эш бирүчеләр яшь белгечләрне студент эскәмиясеннән үк җәлеп итәргә тырыша.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, Академиядә дә министрлык белән берлектә чыгарылыш сыйныф укучыларын эшкә урнаштыру буенча зур эш башкарыла: ел саен «карьера көннәре», конкрет эш бирүчеләр белән шәхси очрашулар, түгәрәк өстәлләр һ.б. оештырыла. Бу яшь белгечне белгечлек буенча беркетеп кенә калмыйча, яшьләргә академияне тәмамлаганнан соң эшкә урнашырга, уңышлы карьера төзергә һәм тормышта үз урынын табарга ярдәм итә.

Белешмә өчен:
Казан ГАВМДА федераль дәүләт бюджет мәгариф учреждениесе Татарстан Республикасы өчен генә түгел Россия Федерациясе һәм ерак һәм якын чит илләр масштабларында агросәнәгать комплексы өчен югары квалификацияле белгечләр чыгару буенча махсуслаштырылган югары уку йорты булып тора.

Югары уку йортын тәмамлаганнан соң, чыгарылыш сыйныф укучылары авыл хуҗалыгы берләшмәләренә үз теләге белән бүленә: ветеринария табиблары, эпизоотологлар, технологлар, ветеринария-санитария экспертлары һ. б.
2019 елда 209 кешедән торган белгечләр чыгарыла, шулардан:

- «Ветеринария» белгечлеге -124;
- «Ветеринария-санитария экспертизасы» юнәлеше буенча - 33;
- «Зоотехния» юнәлеше буенча - 30;
- «Авыл хуҗалыгы продукциясен җитештерү һәм эшкәртү технологиясе» юнәлеше буенча - 22.