Татарстанда өмәләр 1 апрельдә старт алды

2019 елның 10 апреле, чәршәмбе

Апрель-май айларында " Чиста ил" партпроекты кысаларында узачак «Бердәм Россия» өмәләрендә 900 меңнән артык кеше, шул исәптән 31 мең «Бердәм Россия»депутатлар корпусы вәкиле катнашыр дип көтелә. Бу хакта партпроектның федераль координаторы, Дәүләт думасының Экология һәм әйләнә-тирә мохитне саклау комитеты рәисе Владимир Бурматов хәбәр итте.

«Бердәм Россия» нең беренче өмәсе безнең партия проекты кысаларында 13 апрельдә узачак. Хәзерге вакытта апрель-май айларында бөтен ил буенча 85 субъектны һәм 962 муниципалитетны үз эченә алган экологик акцияләрдә катнашу өчен 888,5 мең кеше теркәлгән, шул исәптән 31 меңе – «Бердәм Россия» нең депутатлар корпусы вәкилләре. Теркәлү ачык, һәм без экологик акцияләрдә катнашучылар саны 900 меңнән артып китәчәк дип көтәбез", - дип белдерде Партпроект координаторы.
Парламентарий билгеләп үткәнчә, иң массакүләм чаралар Мордовия Республикасында, Самара, Төмән, Иркутск һәм Түбән Новгород өлкәләрендә узачак, шулай ук иң матур акцияләрне мисал итеп китерде.

"Иркутск өмәсендә без каты коммуналь калдыкларны сыйфатлы утильләштерү өчен чүп-чарны аерым җыю тәҗрибәсен кулланырга ниятлибез. Алтайда торак пунктлар чигендә су саклау зоналарын һәм яр буе саклык полосаларын, шулай ук торак пунктлар чигендә күпләп ял итү һәм туризм урыннарын чистарту буенча чаралар узачак. Адыгеяда, башка күп кенә төбәкләрдәге кебек үк, активистлар Бөек Ватан сугышы елларында һәлак булганнар истәлегенә куелган һәйкәл тирәсен җыештырачак. Курск өлкәсендә өмәгә кадет корпусында тәрбияләнүчеләр кушылачак», - дип хәбәр итте ул.

Бурматов сүзләренә караганда, хәзерге вакытта «Чиста ил» партия проектына 600 иҗтимагый экологик һәм волонтерлык оешмасы кушылган. Алар барысы да өмәләрдә катнашачак.

Элегрәк парламентарий мондый чараларның бурычы кыштан соң килеп җитү генә түгел, ә экология һәм әйләнә – тирә мохитне саклау проблемаларына, шул исәптән рөхсәтсез чүплекләр һәм чүп-чар өемнәре белән көрәшкә дә игътибарны җәлеп итү булуын ассызыклаган иде.

Татарстанда өмәләр 1 апрельдә старт алды. "Бердәм Россия" нең җирле бүлекләрендә район халкының мөрәҗәгатьләрен анализладылар һәм урып-җыю өчен участок сайладылар.

Нурлатта, мәсәлән, өмәләр сериясе Гражданнар сугышы корбаннары истәлегенә куелган һәйкәл территориясен чистартудан башланды, Питрәчтә балалар шәһәрчеге тәртипкә китерелде, Буада исә өлкәннәр яши торган Карл Либкнехт урамы тәртипкә китерелде.

Иҗтимагый киңлекләрне төзекләндерүгә республика күп көч һәм акча кертте инде.
Элегрәк Татарстан Президенты Рөстәм Миңнеханов кыштан соң төзекләндерелгән барлык объектларны - паркларны, скверларны, яр буйларын тәртипкә китерергә, аларны халык белән бергә чистартырга һәм ремонт һәм эшләп бетерергә кирәклеген аңларга кушты.

ТР Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Римма Ратникова: «Парклар һәм скверлар-тормыш өчен уңайлыкларны билгели торган бердәнбер түгел. Без бөтен шәһәр мохитенә игътибар итәргә тиеш: юллар, урамнарның чисталыгына һәм торышына, төзекләндерү, ишегалларын чистарту һәм тиешле хәлгә. Без конкрет проблемаларны һәм халыкның шәһәр тирәлегенә актуаль соравын һәр муниципалитет, шәһәр, бистә дәрәҗәсендә күзәтеп торырга һәм мондый сорауларга җавап бирергә тиеш».

"Чиста ил" партопроекты партия, хакимият органнары, профессиональ экологлар, җәмәгатьчеләр, экоактивистлар, экологик проблемаларны чишү, рөхсәтсез чүплекләрне бетерү, гражданнарны сыйфатлы эчәргә яраклы су белән тәэмин итү, индустрия предприятиеләре чыгарган һаваның пычрану дәрәҗәсен киметү өчен волонтерларның тырышлыкларын берләштерә. Партпроект активы экологик закон таләпләрен үтәү буенча системалы мониторинглар үткәрә, шулай ук «Экология» милли проектын гамәлгә ашыру барышын партия контролендә тота. Каты көнкүреш калдыклары реформасын гамәлгә ашыруга, шулай ук Россия территориясендә калдыкларны аерым җыюны гамәлгә кертүгә аерым игътибар бирелде.