Буа районы зур югалту кичерде - күренекле якташыбыз Хәйбуллов Рафик Хәлим улының йөрәге тибүдән туктады

2019 елның 10 апреле, чәршәмбе

Буа районы зур югалту кичерде. 2019 елның 10 апрелендә күренекле якташыбыз, хезмәт ветераны Хәйбуллин Рафик Хәлим улының йөрәге тибүдән туктады.

Ул намуслы хезмәткәр, хөрмәтле гражданин, күренекле җәмәгать эшлеклесе, актив тормыш позициясе белән хезмәттәшләренең, җитәкчеләрнең, шәһәр һәм район халкының лаеклы абруен һәм хөрмәтен казанды.

Хәйбуллов Р. Х. 1941 елның 8 февралендә ТАССРның Буа районы Таң җирлегендә туа. Хезмәт эшчәнлеген 1955 елда ТАССРның Буа районы Муса Җәлил исемендәге колхозның ряд колхозчысы булып башлый.

1971 елда актив оештыру эшләре өчен партия эшенә тәкъдим ителә һәм КПССның Буа шәһәре райкомының оештыру бүлеге инструкторы итеп билгеләнә. Аның оештыру сәләте, югары профессиональлеге, эшкә сәләтлелеге, нәтиҗәле нәтиҗәләргә ирешергә мөмкинлек биргән, 1971-1975 елларда КПССның район комитетының оештыру бүлеге инструкторы булып эшләгән вакытта ачык күренә. 1975 елда Буа шәһәре КПССның райкомы каршындагы партия комиссиясе рәисе итеп сайлана. Буа районы җитәкчелеге соравы буенча 1978 елда КПССның Буа райкомының оештыру бүлеге мөдире вазыйфасына күчерелә; халык депутатларының Буа район Советы Президиумының тикшерү комитеты рәисе итеп сайлана, анда 1992 елга кадәр бу вазифаны били. 1992-2001 елларда Буа районы администрациясенең Социаль яклау бүлеген җитәкли.

2001 елда Рафик Халирахман улы Татарстан Республикасы Буа муниципаль районы ветераннар (пенсионерлар) Советы Президиумы рәисе итеп сайлана. Олы яшьтә булуына карамастан, ул һәрвакыт район ветераннар советы, Республика Советы тарафыннан үткәрелгән барлык чараларда актив катнашты, советның актив әгъзасы булды. Аның эшләгән күнекмәләре эшкә иҗади якын килүгә ярдәм итә, аны уңышлы идарә итүче буларак сыйфатлый. Район башлыгы тәкъдиме буенча ветераннар Советы Президиумы составында " Бердәм Россия «Бөтенроссия сәяси партиясенең җирле бүлеген булдыру буенча оештыру мәсьәләләре белән шөгыльләнә башлады. 2005 елның февралендә "Бердәм Россия " партиясенең җирле бүлекчәсе башкарма комитеты җитәкчесе вазыйфасына билгеләнә. Буа муниципаль районы ветераннар (пенсионерлар) Советы Президиумы тәкъдиме һәм инициативасы белән 2005 елда Җиңүнең 60 еллыгы уңаеннан «Шәфкать» хәйрия фонды оештырылды, аның рәисе булып 2019 елга кадәр Рәфыйк Хәлим улы тора иде.

Үзенә йөкләнгән эш, үз идеяләрен яклауда принципиальлек, иҗтимагый бурычка тугрылык өчен югары җаваплылык – бу сыйфатлар пенсиягә чыкканнан соң иҗтимагый эш алып барырга ярдәм итте.

Рафыйк Хәлирахман улы шәһәрнең һәм авылның башлангыч ветераннар оешмаларында хисап-сайлау җыелышларын оештыруда һәм үткәрүдә актив катнашты, яшьләрне әхлакый һәм патриотик тәрбияләү проблемаларын хәл итүдә, яшь буынның иҗтимагый активлыгын үстерүдә ярдәм итте.

Хәйбуллов Рафик Халирахман улы һәрвакыт намуслылык, күңел юмартлыгы һәм тирә-юньдәгеләргә карата сизгер мөнәсәбәт үрнәге булачак. Якташыбыз турындагы якты хәтер безнең йөрәкләрдә мәңге сакланыр.