Бөек Ватан сугышы ветеранына бүләк тапшырылды

2019 елның 18 апреле, пәнҗешәмбе

Бүген, 18 апрель көнне, Буа муниципаль районы башкарма комитеты җитәкчесе Ранис Камартдинов Бөек Ватан сугышы ветеранына, Сталинград сугышында катнашкан Сафиуллин Гариф Латфулла улына Татарстан Республикасы Президенты Р. Н. Миңнеханов исеменнән бүләк җыелмасы тапшырды.

Гариф Сафиуллин - район ветераннар советының иң өлкән актив активистларының берсе, әле күптән түгел генә ул мәктәпләргә батырлык дәресләре белән йөри иде, хәзер хезмәттәшләре-ветераннар һәм мәктәп укучылары аның янына кунакка килә.

ТАССРның Буа районы Иске Тинчәле авылында күп балалы гаиләдә туган, гаиләдә 10 бала булган. Гариф Латфулла улының әти-әнисе Ватанны саклаучылар. Бабасы японнар белән сугышкан, аның ике улы гражданнар сугышында катнашкан. Әтисе Ленинградта яшәгән, Молотов исемендәге колхозда инженер булган. 1941 елда әтине һәм абыйларны фронтка алалар.

Гариф Латфулла улы фронтка 17 яшендә ирекле кеше булып китә. 1942 ел башында ул хәрби комиссариатка фронтка мөрәҗәгать итә. Соңыннан аны повестка белән чакыралар һәм Мәскәүгә җибәрәләр. Инженер белгечлеге буенча хәрби академиягә укырга җибәрәләр, инженер булып калырга һәм эшләргә тәкъдим итәләр. Нәтиҗәдә, Гариф Латфуллович разведкада хезмәт итү тәкъдимен кабул итте. Сугыш аның өчен Колача шәһәреннән башлана. Гариф Латфулла улы хатирәләре буенча бик куркыныч булды, даими самолетлар очты, 300әр танкны күрергә туры килде. Соңрак ул Сталинградка эләгә.

Яшь разведчик биремнәрнең берсендә өшү аркасында аякларыннан аз гына колак какмаган. Госпитальдә аягын ампутацияләргә җыенса да, аның якташы Зоя коткарды, дип искә ала ветеран. Кыз дәваланырга ярдәм иткән мазь таба. Сугыштан соң Гариф Сафиуллин дүрт тапкыр Сталинградта булып, аның өчен герой-шәһәр туган шәһәренә әверелде.

Ветеран 1959 елдан Буада яши. Тормыш иптәше белән 3 ул тәрбияләп үстерәләр.

Ранис Рафис улы Ватанга фидакарь хезмәт иткәне өчен чиксез рәхмәт белдерде һәм ветеранга нык сәламәтлек һәм озын гомер теләде.