Буа сулыкларны һәм аларның ярларын җыештыру буенча "Россия суы" Бөтенроссия акциясенә кушылды.

2019 елның 16 мае, пәнҗешәмбе

2019 елның 15 маенда "Россия суы " сулыкларны һәм аларның ярларын чүп-чардан чистарту буенча Бөтенроссия акциясе старт алды.

Шуны да билгеләп үтәргә кирәк, әлеге акция РФ табигый ресурслар һәм экология министрлыгы су ресурслары федераль агентлыгы белән берлектә «Экология»милли проектының «Уникаль су объектларын саклау» федераль проекты кысаларында тормышка ашырыла. 2014 елдан башлап «Россия суы " федераль максатчан программасы кысаларында үткәрелә. Ел саен анда Идел бассейнының 15 регионы актив катнаша. Бу акциянең максаты-сулыклар ярларында санитар тәртип урнаштыру һәм саклау гына түгел, ә халыкның төрле катламнарын экологик проблемаларга җәлеп итү, халыкта уникаль, тормыш өчен әһәмиятле булган су объектларына сакчыл караш тәрбияләү.

Быел Буа муниципаль районында акциягә Зур Фролово, Исәк, Боерган, Кыят, Тимбай, Ырынгы авыл җирлекләре халкы кушылды.  Мәсәлән, Кыят авыл җирлегендә мәктәп укучылары, " Яшел планета" клубы әгъзалары "Елгалар һәм күлләр - чиста ярлар" шигаре астында Зөя елгасы ярын 2 км буе җыелган чүп-чардан чистарттылар. Яшь Боерган халкы акция кысаларында Тилчә һәм Зөя елгалары, ырынгылар - Карлы елгасы ярлары территориясен җыештырдылар. Исәкләр, чүп җыюдан тыш, акция кысаларында авыл күле территориясен төзекләндерделәр, беседкалар урнаштырдылар, агачлар утырттылар. Аларның үрнәге күп буалылар өчен йогышлы булыр дип өметләнәбез.

Шәһәр һәм районның табигать байлыкларын саклау һәм арттыру эшенә кулдан килгәнчә өлеш кертергә, безнең районны чистарак һәм матуррак итәргә, «Россия суы»бөтенроссия акциясендә катнашырга һәр буалыны чакырабыз.