Буа районында Агросәнәгать паркы төзелә

2019 елның 21 мае, сишәмбе

2017 елның июлендә безнең районда Буа сәнәгать паркын төзү буенча эшләр башланды.
Проект район башлыгы Марат Җәббаровның актив позициясе һәм ТР Президенты Рөстәм Миңнеханов ярдәме белән тормышка ашырыла. 2017-2018 елларда проект инфраструктурасына проект-смета документлары әзерләделәр, 2018 ел ахырында ТР бюджетыннан бүлеп бирелгән акчалар хисабына төзелә башладылар. Параллель рәвештә резидентларны җәлеп итү буенча актив эш алып барыла. Эш профильле министрлыклар, Татарстан Республикасы Сәүдә палатасы, Татарстан Республикасы Инвестицион үсеш агентлыгы белән дә алып барыла.

Быел Карлы авыл җирлеге территориясендә гомуми мәйданы 26,5 гектар булган әлеге объектны сафка бастыруга керештеләр. Шушы көннәрдә аның территориясендә төзелеш белән шөгыльләнүче оешмалар һәм төрле ведомстволар вәкилләре катнашында эшлекле сөйләшү булды.

Карлы авылыннан Адав-Толымбайдагы юл янында төзелеш бара. Техника белән җирне казыйлар, юлны тигезлиләр, материаллар ташыйлар. Без Агропромпарк директоры Рөстәм Гайнулловтан анда эшләячәк, бу халыкка яңа нәрсә китерәчәк, дип кызыксындык. Җитәкче сүзләренә караганда, анда Буа районы территориясендә үз бизнесын булдырырга теләүчеләр өчен барлык уңайлыклары булган мәйданчык төзеләчәк. Ягъни Кече һәм урта бизнес белән шөгыльләнүче эшмәкәрләр җитештерү яки эшкәртү өлкәсендә эшне башларга тели икән, бу мәйданчыкка рәхим итегез. Арендага барлык инфраструктуралы мәйданнар биреләчәк. Аренда хакы да булачак взиматься. Алга таба, әгәр эшмәкәр җитештерүне киңәйтсә һәм корылмалар төзсә, аның бу мәйданны сатып алу өчен өстенлекле мөмкинлеге барлыкка киләчәк. Агропарк шартлы рәвештә ике өлешкә бүленәчәк. Берсендә сәнәгать предприятиеләре, икенчесе – эшкәртү предприятиеләре урнашачак.

Хәзерге вакытта төзелешнең беренче этабы бара. Төзүчеләр инфраструктура булдыру белән мәшгуль. Югары басымлы газүткәргеч, электр белән тәэмин итү челтәрләре өч мегаВатт, су алу скважинасы, суүткәргеч һәм өлешчә керү юллары төзеләчәк. Бу беренче этапта. Аннары икенче старт ала. Проект республикада кече һәм урта эшмәкәрлекне үстерү программасы кысаларында тормышка ашырыла. Проектның максаты-эшмәкәрлек активлыгын саклау һәм арттыру, район территориясеннән яшь хезмәт миграциясен тоткарлау, яңа эш урыннары булдыру.

Рөстәм Рафаил улы сүзләренә караганда, бүгенге көндә әлеге агросәнәгать паркында үз эшен ачарга теләгән өч резидентның берсе-Буадан берсе. Ул 5 гектар мәйданда теплица комплексы төзергә планлаштыра. Тагын берсе балык продукциясен эшкәртү өчен комплекс төзергә теләк белдерде, өченчесе полиэтилен продукция эшкәртү белән шөгыльләнәчәк. Хәзер алар белән бизнес-планнар актив төзелә, дәүләт программаларында катнашу өчен документлар әзерләнә. Июнь ахырында беренче комплексларны урнаштыру күздә тотыла. Бу теплицаның корылмалары булыр дип көтелә.

Әлеге проект 2026 елга кадәр гамәлгә ашырылырга тиеш. Анда 20 җитештерү оешмасы урнашырга тиеш. Предприятиеләр районның 700дән артык кешене эшкә урнаштырырга тиеш. Бүгенге көндә мондый парклар Арча һәм Саба районнарында төзелә.