Татарстан Росреестры: күршеләр белән җир бәхәсен ничек хәл итәргә

2019 елның 23 мае, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе дәүләт җир күзәтчелеге, геодезия һәм картография бүлеге башлыгы Илнур Галиев гражданнардан кергән күп кенә сораулар буенча, күршесе үз территориясен яулап алган очракта, җир кишәрлекләре хуҗаларына ничек эшләргә, шулай ук җир законнарын бозучылардан ничек саклап калырга дигән киңәшләр бирә.

Җир участогы күршесенә карата шикаять белән нинди хәлдә мөрәҗәгать итәргә була?

Әгәр сезнең күршегез койма күчергән һәм нәтиҗәдә, законсыз рәвештә сезнең җир участогының бер өлешен алган. Бу очракта гариза белән Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсенә яки аның территориаль бүлегенә – җир участогы урнашу урынына карап мөрәҗәгать итәргә мөмкин.  Мөрәҗәгатьтә җир участогының адресын һәм кадастр номерын һәм сезнең территориядәге койманы яки самозахватны күчерү турында мәгълүматны күрсәтергә кирәк. Гаризада шулай ук мондый гамәлләр сезнең милек хокукларын бозуга китерде дип күрсәтергә кирәк.

Күршегә карата шикаять белән нинди шартларда мөрәҗәгать итәргә була?

Күршенең хокукка каршы гамәлләреннән үзеңне саклау өчен, сез аның чикләре бозылган җир участогының Хокук иясе булырга тиеш. Моның өчен участокка хокукларыгыз Күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрында (ЕГРН) теркәлергә яки хокук билгеләү документларында (элек барлыкка килгән хокуклар өчен) расланырга тиеш.

Җир кишәрлегенә хокукны теркәү өчен ул кадастр исәбенә куелырга тиеш. Шулай ук Сезнең хокукларыгыз элегрәк барлыкка килгән булса, сез «Күчемсез мөлкәткә хокукларны һәм аның белән алыш-бирешләрне дәүләт теркәве турында " 1997 елның 21 июлендәге 122-ФЗ номерлы Федераль закон үз көченә кергән көнгә кадәр милек яки аннан файдалануга участок алган һәм бу фактны раслаучы документыгыз булырга мөмкин. Бу очракта сезнең гаризасы буенча ЕГРНга иртә исәпкә алынган участок турында белешмәләр кертеләчәк һәм аңа элегрәк килеп чыккан хокук теркәлгән.

Кадастр исәбен алу, күчемсез милеккә хокукларны теркәү өчен гариза һәм тиешле документларны, шул исәптән элек исәпкә алынган участокка карата, Татарстан Росреестрына җибәрергә кирәк. Шул ук вакытта кадастр исәбен берьюлы үткәрү һәм хокукларны теркәү өчен бер гариза бирү дә җитә. Әлеге процедураларны үткәрүгә документларны, Росреестр сайтында махсус формаларны тутырып, электрон рәвештә җибәрергә мөмкин. Документларны шулай ук шәхси мөрәҗәгать иткәндә КФҮ офисларына тапшырырга мөмкин. Моннан тыш, Росреестр хезмәтләре күрсәтүнең экстерриториаль принцибын тәэмин итә. Бу сезгә кирәк булган участок сезнең яшәү шәһәрдә урнашмаган икән, Сезгә аны кадастр исәбенә кую яки милек итеп рәсмиләштерү өчен беркая да барырга кирәкми дигән сүз. Аны сез урнашкан шәһәрдә рәсмиләштерергә була.

Моннан тыш, күршегә дәгъва белдергәнче, закон нигезендә каралган кагыйдәләр буенча сезнең һәм күрше җир участогының чикләре (ызанлаштыру үткәрелгән) билгеләнгәнме-юкмы икәнен ачыкларга кирәк: җир кишәрлекләре чикләренең характерлы нокталары координаталары билгеләнәме. Әгәр сезнең участок чикләре билгеләнмәгән икән, кадастр инженерына мөрәҗәгать итәргә кирәк.

Җир кишәрлеген законсыз файдаланган өчен нинди җаваплылык каралган?

Сезнең гариза нигезендә, җирләрне файдалану һәм саклау буенча дәүләт инспекторлары тикшерү чаралары уздырачаклар һәм кагыйдә бозулар ачыкланган очракта, бозучыга аны бетерү турында күрсәтмә биреләчәк, шулай ук административ хокук бозу турында беркетмә төзеләчәк.

Җир кишәрлеген үз белдеге белән алган өчен штраф рәвешендә административ җаваплылык каралган. Гражданнар өчен мондый штраф җир участогының эш белән тәэмин ителгән өлеше кадастр бәясенең 1дән 1,5 процентка кадәр, әмма 5 мең сумнан да ким булмаган күләмдә исәпләнә. Әгәр участокның кадастр бәясе билгеләнмәгән булса, административ штраф күләме 5 меңнән 10 мең сумга кадәр тәшкил итәчәк.

Ел башында Татарстан Республикасы территориясендә җир кишәрлеген үз белдеге белән шөгыльләнүдә чагылган 3 меңнән артык җир законнарын бозу ачыкланган, моның өчен административ җаваплылык РФ КоАП 7.1 статьясында каралган.

Әгәр күршесе җир күзәтчелеге инспекторлары күрсәтмәләренә җавап бирми икән?

Күрсәтмә 6 айдан да артык вакыт белән бирелә, әмма бу срок, әгәр бозучы чаралар күрә, җитешсезлекләрне бетерү буенча, һәм ул моны документаль рәвештә раслый ала. Күрсәтмәдә билгеләнгән вакыт үткәннән соң инспекторлар җир участогының үз белдеге белән шөгыле бетерелде яки юк. Әгәр закон бозучы бернинди чаралар да күрмәсә, тагын бер күрсәтмә биреләчәк һәм административ хокук бозу турында беркетмә төзеләчәк.

Ни өчен җир участокларын теркәргә һәм аларны межжевание уздырырга киңәш ителә?

Закон нигезендә кадастр исәбенә алу һәм хокукларны теркәү гариза бирү характерында. Бу закон гражданнарны үз карамагындагы күчемсез милек объектларын рәсмиләштерүне мәҗбүр итми, ә бу процедураларны үткәрү аларның хуҗаларының теләге буенча гына башкарылырга мөмкин дигән сүз.

Шул ук вакытта әгәр дә Сез җир участогы хуҗасы булып торасыз һәм аларга эш итәргә (әйтик, сатарга, бүләк итәргә яки мирас буенча тапшырырга) теләсәгез, сезгә участокны кадастр исәбенә куярга һәм аңа милек хокукын теркәргә кирәк. Шуңа Күрә Росреестр гражданнарга участокларны закон нигезендә рәсмиләштерергә тәкъдим итә. Росреестр шулай ук хокук ияләренә кадастр эшләрен үткәрү (межалау) мәсьәләсен карарга тәкъдим итә. Чикләр турындагы мәгълүматларны ЕГРНга кертү мөмкин булган бәхәсләр аркасында, сезне, шул исәптән күршеләр һәм гавами хакимият органнары белән дә проблемалардан арындырачак.

Игътибарга
Әгәр сез җир законнары өлкәсендәге хокукларыгыз бозыла дип санасагыз, Сез Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсенә мөрәҗәгать итә аласыз, адресы: Казан, Авангард ур., 74, 2 нче подъезд, тел. (843) 255-25-22.  Территориаль бүлекләрнең адреслары һәм телефоннары белән ведомствоның rosreestr.tatarstan.ru рәсми сайтында "Структура" - «Территориаль бүлекләр» бүлегендә танышырга мөмкин.