Татарстан Росреестры күчемсез милекне электрон теркәү буенча укулар үткәрде

2019 елның 31 мае, җомга

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе вәкилләре риелторлар гильдиясе оештырган күчемсез милек базарында катнашучылар өчен укыту семинарында катнаштылар.  Алар өчен күчемсез милекне электрон теркәү буенча семинар үткәрелде.

Татарстан Росреестры вәкилләре Росреестрның рәсми интернет-порталында (rosreestr.ru) документлар тапшыру сервисы турында сөйләделәр,  дәүләт кадастр исәбен гамәлгә ашыру һәм хокукларны электрон рәвештә дәүләт теркәве өчен документлар биргәндә, шулай ук әлеге документларга таләпләр турында аңлаттылар.  Тәкъдим ителгән электрон образларның сыйфатына аерым игътибар бирелде: ул документ текстын тулы күләмдә укырга һәм аның реквизитларын аңларга мөмкинлек бирергә тиеш.  Шул ук вакытта документның электрон образы аның кәгазь оригиналына визуаль тәңгәллеген 1: 1 күләмендә тәэмин итәргә тиеш. Документларны сканлаштыру өчен 300 дпi разрешенияле тулы төсле режимны кулланырга кирәк.

Зур блок балигъ булмаганнар катнашында килешүләр, алыш-бирешләрнең гамәлдә булмауның хокукый нәтиҗәләренә, закон нигезендә һәм килешү нигезендә барлыкка килә торган ипотеканы дәүләт теркәве үзенчәлекләренә, ипотека һәм башка торак турындагы теркәү язмасын түләү тәртибенә багышланган иде.Шулай ук үткәрелә торган укулар кысаларында Татарстан Росреестры вәкилләре дәүләт кадастр исәбен алып баруны һәм хокукларны дәүләт теркәвенә алуны туктату нигезләрен карадылар. Уку тәмамлангач, барлык сорауларга да җаваплар бирелде.

Шулай ук риелторлар өчен квалификация күтәрү курслары кысаларында 31 майда Татарстан Республикасы буенча Кадастр палатасы вәкилләренең чыгышы планлаштырылган.

Искәртү
Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе барлык теләүчеләр өчен электрон теркәү документларын электрон рәвештә бирү буенча бушлай укыту семинарлары даими рәвештә үткәрә.  Шул ук вакытта укыту (теләгән очракта – урынга чыгып) күчемсез милек базарында профессиональ катнашучылар (дәүләт хакимияте органнары, төзүчеләр, банклар, нотариус һәм юридик затлар) өчен генә түгел, гади гражданнар өчен дә үткәрелә. Әгәр сездә көчәйтелгән квалификацияле электрон-цифрлы имза бар икән (ЭЦП), документлар пакеты әзер һәм сез үз офисыннан яки йорттан чыкмыйча, электрон рәвештә теркәлү өчен документлар тапшырырга телисез икән, (843) 255-25-10 телефоны буенча гариза бирә аласыз, һәм беренче документлар пакетын тапшырырга Росреестр хезмәткәре киләчәк, гамәлләр алгоритмы күрсәтәчәк, барлык нечкәлекләре һәм нечкәлекләре турында сөйлиячәк.