Әлкидә "Уйнагыз, гармуннар" I төбәкара фестивале узды

2019 елның 16 июне, якшәмбе

Бүген Әлкәй Исәк авыл җирлегендә «Уйнагыз, гармуннар»I төбәкара фестивале узды.

бәйрәмне ачып, Буа муниципаль районы башлыгы Марат Җәббаров авыл халкына һәм кунакларга сәламләү сүзләре белән мөрәҗәгать итте. «Мондый чараны уздыру-дуслар, туганнар белән очрашу өчен генә түгел, ә бәлки кече ватаннары белән элемтәне саклап калу, авыл бәйрәмнәренең гореф - гадәтләренә ярдәм итү ысулы да, - дип билгеләп үтте ул. Мәртәбәле кунаклар арасында Казанда Буа якташлыгы рәисе, «Татагропромстрой» ААҖ генераль директоры Ирек Закиров, "Татплодоовощпром" ЯАҖ генераль директоры Раил Зыятдинов, «Татарстан» ДТРК филиалы директоры Фирдүс Гыймалетдинов, «Татарстан» ДТРК филиалы директоры урынбасары Тәүфыйк Сәгыйтов, «Корстон-Казан» ҖЧҖ генераль директоры Рәис Мөбәрәкҗанов бар иде.

Авыл активистларына тантаналы шартларда Рәхмәт хатлары һәм истәлекле бүләкләр тапшырылды.

Фестивальдә катнашырга Буа, Апас, Саба районнары һәм Казан шәһәреннән, Чуашстаннан, Ульяновсктан һәм Мәскәүдән 50 дән артык иҗат коллективы һәм Соль башкаручы килгән иде. Алар арасында гармунчылар да, һәвәскәрләр дә бар иде. Барлык катнашучыларга да дипломнар тапшырылды.

Шул ук вакытта бәйрәм мәйданында милли көрәш, капчык киеп йөгерү, бүрәнәдә мендәр белән көрәш, аркан тарту буенча ярышлар узды.

Авыл халкы һәм кунаклар өчен татар эстрадасы артистлары Рөстәм Закиров һәм Резеда Шәрәфиева чыгыш ясады, аттракционнар һәм сәүдә рәтләре эше оештырылды.