Татарстан Росреестрында «урман амнистиясе» турындагы законны куллану мәсьәләләре каралды

2019 елның 10 июле, чәршәмбе

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсендә җитәкче урынбасары Ада Зәйдуллина җитәкчелегендә «урман амнистиясе»турындагы законны куллану буенча ведомствоара эш төркеменең чираттагы утырышы узды. Чарада Татарстан Росреестры, Кадастр палатасы, Росимущество, урман хуҗалыгы министрлыгы, Рослесинфоргның Казан филиалы, Идел буе федераль округы буенча Урман хуҗалыгы департаменты вәкилләре һәм башкалар катнашты.

Утырышта, нигездә, Казан шәһәрендә һәм Яшел Үзән районында урнашкан  «Юл төзүчеләр», «Заря», «Урман аланы», «Залив»  һәм "Ветеран" бакчачылык ширкәтләре әгъзаларыннан кергән күпсанлы мөрәҗәгатьләр каралды. Күпчелек очракта эш төркеме тарафыннан уңай карарлар кабул ителде – җир кишәрлекләре белән кисешүне бетерү максатларында урман участокларына карата дәүләт урман реестрына үзгәрешләр кертү турында.  Шулай итеп, бүгенге көндә ведомствоара эшче төркем тарафыннан каралган күп кенә мөрәҗәгать итүчеләр җир кишәрлекләренә документлар рәсмиләштергәндә аларның җир участоклары чикләре белән кисешүне бетерү өлешендә булган күптәнге проблемаларны судка кадәр хәл итә алдылар.  Шул ук вакытта гражданнарның кайбер мөрәҗәгатьләре эшче төркем тарафыннан кире кагылган. Мәсәлән, гариза бирүчедән баш тартканнар, ул асылда җир кишәрлеген үз белдеге белән алган.

Адам Зәйдуллина билгеләп үткәнчә, «урман амнистиясе» турындагы законны куллану гражданнарга күп еллар караган торак йортларны, бакчаларын һәм бакчаларны саклап калырга мөмкинлек бирә. Мондый хәлләрдә иң мөһиме-җир участогын биләүнең законлылыгын раслау, дип ассызыклады ул. Шул ук вакытта Россия Федерациясе милкендә булган урман фонды җирләрен законсыз шәхси милеккә тапшырудан саклау мөһим.

"Урман амнистиясе" астына нинди участоклар эләгүе турында Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсенең ЕГРН алып бару һәм ЕГРННЫҢ мәгълүматлар сыйфатын күтәрү бүлеге башлыгы урынбасары Юлия Макарова сөйләде:

Беренчедән, физик һәм юридик затларда 2016 елның 1 гыйнварына кадәр булган җир участогы, хокук билгеләүче документлар һәм ЕГРН белешмәләре нигезендә, җирләрнең башка (урман түгел) категориясенә керә.

Икенчедән, урман фонды җирләрендә төзелгән участокта күчемсез милек объекты урнашканда, ул 2016 елның 1 гыйнварына кадәр барлыкка килгән.

Өченчедән, кисешкән яки чикләрне ачыклау нәтиҗәсендә җир участогы урман-парк зонасы чикләрендә тулысынча яки өлешчә килеп чыккан.

Дүртенчедән, әгәр урман фондының җир участогы торак пункт чикләрендә булса, ул бу торак пунктка кертелергә тиеш. Ул дәүләт урман реестрында булса да, 2008 елның 1 августына кадәр бакчачылык, яшелчәчелек, дача һәм ярдәмче хуҗалык алып бару өчен бирелгән иде.

Игътибарга
Урман фонды белән кисешкәнне ачыклаганда кызыксынган затлар Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсенә Казан шәһәре, Авангардная урамы, 74 адресы буенча мөрәҗәгать итә алалар.