Татарстан Росреестры күчемсез милекчеләрнең хокукларын яклау буенча өстәмә чаралар турында

2019 елның 11 июле, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсендә җитәкче урынбасары Ады Зәйдуллина җитәкчелегендә күчемсез милек базарының профессиональ катнашучылары белән, гражданнарның үзләренә караган күчемсез милек объектлары белән алыш-биреш ясауларын булдырмауны булдырмау турында кергән мөрәҗәгатьләре буенча, күчемсез милек объектлары хокукына ия булучыларның белдерүеннән башка бирелгән көчәйтелгән квалификацияле электрон имза белән кул куелган сораулар буенча утырыш узды.

Чарада Татарстан Росреестры, Эчке эшләр министрлыгы, Пенсия фонды, Саклык банкы һәм техник инвентаризация һәм кадастр эшләре региональ үзәге вәкилләре катнашты.

Җитәкче урынбасары Адам Зәйдуллина аңлатканча, Татарстан Росреестры тарафыннан, килешү буенча электрон рәвештә документлар кабул иткәндә, шәхесне идентификацияләүгә юнәлдерелгән чаралар күрелде. Мәсәлән, электрон рәвештә документлар кергән очракта һәм Күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрында (ЕГРН) күчүне дәүләт теркәве, туктатылу, күчемсез мөлкәтнең хокукларын һәм мәшәкатьләрен чикләү мөмкинлеге булмаган очракта, милекченең шәхси катнашыннан башка гына милекче ризалыгын электрон рәвештә алу буенча өстәмә чаралар күрелә.

Шулай ук Адам Евгеньевна гражданнарга кәгазьдә яки электрон рәвештә нинди дә булса документларга имзаларга тәкъдим итә-бары тик аларны игътибар белән өйрәнгәннән соң гына.

Игътибарга
Дәүләт Думасы беренче укылышта электрон санлы имза ярдәмендә бары тик гражданинның язма ризалыгы белән генә күчемсез милек белән килешүләр үткәрү мөмкинлеген билгеләргә тәкъдим иткән закон проектын кабул итте. Шулай итеп, төзәтмәләр белән күчемсез милек объекты милекчесе яки аның вәкиле тарафыннан көчәйтелгән квалификацияле электрон имза белән имзаланган гариза бирү юлы белән, физик затның милек хокукындагы күчемсез милек объектын алу турында белешмәләр ЕГРНга кертү бары тик документлар тапшыруның мондый формасы турында махсус билге булганда гына гамәлгә ашырыла дип билгеләргә тәкъдим ителә. Бу билге бары тик күчемсез милек объекты милекчесенең (аның законлы вәкиле) шәхси гаризасы нигезендә яки почта аша җибәрелергә мөмкин.