Татарстан Росреестры күчемсез милек базарында профессиональ катнашучылар өчен "түгәрәк өстәл" үткәрде

2019 елның 17 июле, чәршәмбе

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсендә җитәкче урынбасары Ады Зәйдуллина җитәкчелегендә күчемсез милек базарында профессиональ катнашучылар - эре төзүчеләр, банклар, күчемсез милек агентлыклары һәм вәкилләре өчен «түгәрәк өстәл» узды.
Чараны үткәрү кысаларында Юридик затларның күчемсез милеген һәм өлешләп катнашу килешүләрен теркәү бүлеге башлыгы урынбасары Альбина Мәгъсумова анда катнашучыларны 151-ФЗ номерлы Федераль закон белән кертелгән үзгәрешләр белән таныштырды.

Аерым алганда, түбәндәге үзгәрешләр кертелде:
- өлешләп төзүдә катнашу шартнамәләрен төзегәндә төзүче тарафыннан мәҗбүри акча түләү буенча предметы булып  2002 елның 26 октябрендәге 127-ФЗ номерлы «Бөлгенлеккә төшү турында " Федераль закон, машина-урын (торак булмаган бина өчен мәйданы җиде квадрат метрдан артмаган торак булмаган бина аңлашыла) 201.1 статьясының 3.1.1. пункты билгеләнгән торак булмаган биналар санала.

- Россия Икътисадый үсеш министрлыгы килешүнең электрон формасына таләпләрне, ДДУ таләпләрен юллау турында шартнамәгә, килешүләргә (шартнамәгә) үзгәрешләр кертү турында килешүне, шул исәптән мондый документлар форматына һәм тутыруга таләпләрне билгеләү буенча (2009 елның 28 июнендә үз көченә керә));

- төзүченең йөкләмәләрен үтәү өлешендә өлешләп катнашу килешүе шартларын төгәлләштерү буенча: йә компенсация фондына акча (взнослар) түләү буенча бурычларны үтәү; йә өлешләп төзүдә катнашучыларның акчаларын эскроу счетларында урнаштыру;

- неустойка, штраф (пеня) хокукларыннан юл кую хокукын дәүләт теркәве зарурлыгы булмау буенча;

- күпфатирлы йорт яки башка күчемсез милек объекты төзелә торган җир участогының өлешләп төзүдә катнашучылар залогында булган бүлмәнең үзенчәлекләре буенча;

-төзелә торган күчемсез милек объектларына хокукларны дәүләт теркәвенә алу һәм дәүләт теркәве өчен нигез булган документлар исемлеген төгәлләштерү, шулай ук беренче ДДУНЫ дәүләт теркәвенә алу өчен кирәкле документлар исемлеген төгәлләштерү буенча;

- торак булмаган бүлмәләр булган ДДУНЫ дәүләт теркәвенә алганда, төзүче тарафыннан мәҗбүри акча (взнослар) түләү фактын тикшерү зарурилыгы буенча;

- торак төзелеше өлкәсендә вәкаләтле банк эшчәнлеге буенча;

- өлешләп төзүдә катнашучылар алдында төзүченең йөкләмәләрен тәэмин итү өчен эскроу счетын куллану буенча;

- торак төзелешенең бердәм мәгълүмат системасын куллану белән мәгълүмат субъектларының үзара хезмәттәшлеге буенча;
- проект документларына экспертиза үткәрү буенча.

Федераль закон шулай ук өлешләп төзүдә катнашучыларның акчалары җәлеп ителгән күчемсез милек объектларын төзүне тәмамлау максатларында РФ субъекты тарафыннан төзелгән унитар коммерцияле булмаган оешма функцияләрен регламентлый.
Шулай ук 153-ФЗ номерлы Закон кабул ителгән төзүчеләрнең гражданлык җаваплылыгын иминләштерү шартнамәләрен вакытыннан алда туктату күздә тотыла. Иминият килешүләре туктатылган көннән башлап, өлешләп түләүчеләр алдында җаваплылык фонды үз өстенә ала. Төзүчеләрне үзара иминләштерү җәмгыятьләре бетерелергә, йә башка төр иминиятләү максатларында АҖ итеп үзгәртелергә тиеш. Моннан тыш, үзенә йөкләнгән вәкаләтләр кысаларында Фонд генераль директоры һәм аның урынбасарлары өлешле төзелештә катнашу килешүенең предметы булып торучы күчемсез милек объектлары буенча ЕГРН белешмәләреннән файдалана алдылар.

Чараны үткәрү кысаларында анда катнашучылар законнарның төп үзгәрешләре белән танышу гына түгел, ә турыдан-туры Татарстан Росреестры вәкилләренә кызыксындырган сораулар бирү, күчемсез милек объектларын теркәгәндә барлыкка килгән проблемалар буенча үз фикерләрен әйтү мөмкинлегенә ия булдылар.  Татарстан Росреестры тарафыннан мондый форматтагы чаралар уздыру практикасы дәвам итәчәк.