Яшевка авылында фермерлар һәм терлекчеләр белән очрашу булды.

2019 елның 18 июле, пәнҗешәмбе

Кичә Буа муниципаль районы башлыгы Марат Җәббаров Яшевка авылында фермерлар һәм терлекчеләр белән киңәшмә уздырды. Чара "Лапшин Петр" крестьян-фермер хуҗалыгы белән танышудан башланды. Аның хуҗалыгында 110 баш эре мөгезле терлек бар, шуларның 65е савым сыерлары. 30 бозау бар. Петр Николаевичның 215 гектар җире бар. Фермер 150 тонна печән һәм 500 тонна сенаж әзерләгән. 17 гектар мәйданда кукуруз, силос чәчте.

Киңәшмәнең пленар өлеше авыл мәдәният йортында дәвам итте. Анда 2019 елның 1 июленә КФХ терлекчелек нәтиҗәләре турында фикер алыштылар. Мәсәлән, ай башында районда 613 баш эре мөгезле терлек исәпләнә, бу узган ел белән чагыштырганда 204 башка күбрәк. 321 баш сыер, 145 ат, 7760 кош-корт исәпләнә. Шулай ук сөт җитештерү дә артты һәм 7997 центнер тәшкил итте, узган ел 43% ка кимрәк булды. 2018 елда мөгезле эре терлекнең тулаем җитештерү 272 центнер тәшкил итсә, быел бу сан 17% ка арткан. Эре мөгезле терлекләр саны, сөт һәм эре мөгезле терлек ите җитештерү буенча алдынгы фермерлар Алексей Кубайкин, Миләүшә Гайнетдинова һәм Петр Лапшин.