ТР буенча Кадастр палатасы һәм Татарстан Росреестры: нинди коммерция объектлары күпфатирлы йортта булырга мөмкин

2019 елның 18 июле, пәнҗешәмбе

Россиядә күптән түгел торак йортларда коммерция объектларын урнаштыруга кагылышлы РФ Торак кодексына үзгәрешләр үз көченә керде. Закон гражданнарга торак булмаган һәм кире торак урыны билгеләнешен үзгәртергә мөмкинлек бирә һәм сайланган билгеләнешенә бәйле рәвештә бинаны эксплуатацияләү өчен билгеле бер стандартлар билгели. Күп катлы торак йортта коммерция эшчәнлегенең нинди төрләрен алып баруы турында Татарстан Росреестры һәм Кадастр палатасы экспертлары сөйләде.

Кадастр палатасы: күпфатирлы йортта торак бүлмәләрне яшәү өчен генә түгел, бизнес алып бару өчен дә файдаланырга мөмкин

Торак кодексының 17 статьясы нигезендә, торак бинада профессиональ яки индивидуаль эшкуарлык эшчәнлеген, башка йортта яшәүчеләрнең хокуклары үтәлгән очракта, шулай ук торак бинага җавап бирергә тиешле таләпләр үтәлгән очракта, законлы яшәүче гражданнар алып бара ала. Татарстан Республикасы буенча Кадастр палатасы директоры урынбасары Ләйсән Рәхмәтуллина аңлатып узганча, эшмәкәр эше фатирның башка кешеләренә, шулай ук йорт күршеләренә уңайсызлыклар тудырмаска, торак бинаны эксплуатацияләгәндә санитар нормалар һәм куркынычсызлык техникасы кагыйдәләрен бозмаска, инженерлык җиһазларына яки бина конструкциясенә зыян китермәскә тиеш. Шәхси эшмәкәрләр яки үзмәшгульләр буларак теркәлгән физик затлар өй шартларында бизнес алып барырга хокуклы. Еш кына йорт һәм эшне шул рәвешле берләштерәләр - репетиторлар, тәрҗемәчеләр, юристлар, бухгалтерлар, программистлар, веб-дизайнерлар, тегүчеләр һәм башкалар. Моннан тыш, торак йортларның кайбер фатирларында әле кечкенә урнаштыру чаралары да эшли: мини-кунакханәләр һәм хостеллар. Ләкин, Ләйсән Рәхмәтуллина билгеләп үткәнчә, Торак кодексына төзәтмәләр үз көченә кергәннән бирле, ягъни 2019 елның 1 октябреннән кунакханә бизнесының мини-предприятиеләрен бары тик торак булмаган фондта гына оештырырга мөмкин булачак!

Гамәлдәге законнар шулай ук фатирда кечкенә генә шәхси производство оештыруга, әйтик, тортлар, фасовкалау һәм товарлар төргәкләү, сабын ясау буенча, комачауламый. Әмма эшкәртүнең зур күләменә исәп тотып булмый: Торак кодексы торак биналарда сәнәгать производстволарын урнаштыруны тыя. Шулай итеп, тавышның яки вибрация дәрәҗәсен бозучы һәм күп санда электр энергиясен кулланучы приборлар яки станоклардан файдалану мөмкинлеге автомат рәвештә төшереп калдырыла.

Торак кодексын башка тыю, "Вөҗдан иреге һәм дини берләшмәләр турында " гы 125-ФЗ номерлы Федераль законның 16 статьясында каралган очраклардан тыш, миссионерлык эшчәнлегенең торак урыннарында алып баруга кагыла.

Бизнес масштабларга омтылып, күпфатирлы йортта тулы кыйммәтле офис, бюро, ателье, кибет, кафелар-кондитер кибетен – вывеска белән, аерым керү һәм хезмәткәрләр штаты булдырырга теләгән очракта эшмәкәргә торак бананы «торак булмаган»га күчерүне оештырырга туры киләчәк.

Татарстан Росреестры: күпфатирлы йортта торак булмаган биналар коммерция эшчәнлеге өчен файдаланыла ала

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары Адда Зәйдуллина сөйләгәнчә, бина эчендәге эшчәнлек янгынга каршы, санитар һәм шәһәр төзелеше нормалары белән чикләнгән һәм һава һәм торак төзелеше территориясен пычрату, тавышның рөхсәт ителгән дәрәҗәсен арттыру, йортта яшәүчеләрнең тормышына яки сәламәтлегенә куркыныч тудырмаска тиеш. Аерым алганда, закон торак йортларда москатель-химик товарлар, шартлаткыч матдәләр һәм материаллар, синтетик ковер әйберләре, автозапчастьләр, шиннар, автомобиль майлары сату кибетләрен урнаштыруны тыя.

Шулай ук 23 сәгатьтән соң эшләүче биналар, ритуаль хезмәтләр күрсәтү учреждениеләре һәм кибетләре, теләсә кайсы билгеләнештәге складлар, махсус балык кибетләре, мунча һәм сауна, кер юу һәм химчисткалар, җәмәгать бәдрәфләре дә тыю астына эләгә.

Күп фатирлы йортларда торак булмаган биналар еш кына беренче һәм цоколь катларында урнашкан. Аларны югарырак һәм югарырак урнаштыру тыела, дип аңлата Ада Зәйдуллина, ләкин бу очракта алар карамагында булган күчемсез милек объектлары да кеше яшәми торган булырга тиеш. Закон буенча, һәр кеше яшәми торган объектны аерым керү белән җиһазландырырга кирәк, шуңа күрә беренче каттагы фатир хуҗалары бинаның «кеше яшәми» билгесен үзгәртү хокукыннан сирәк файдаланалар: практика күрсәткәнчә, коммерцияле объектка йөрүчеләрнең күп очракта аның һәркем файдалана алуына бәйле.

Күпчелек очракта торак булмаган фондка үз фатирларын беренче катларда яшәүчеләр үз фатирларын бизнес алып бару өчен махсус биналар урнаштыруны күздә тотмаган типик күпкатлы йортларда күчерә. Дөрес, күптән түгел бу процедура бик нык катлауланды. «Россия Федерациясе Торак кодексына үзгәрешләр кертү турында " гы 116-ФЗ номерлы Федераль закон нигезендә, торак бинаны торак булмаган хәлгә күчерү турында гариза белән вәкаләтле органга мөрәҗәгать иткәнче, милекче аның фатирына тоташтырылган һәр хуҗаның язма ризалашырга, шулай ук йорт һәм подъездда урнашкан торак һәм торак булмаган бина хуҗаларының күпчелек тавышы белән килешергә тиеш.