Гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү буенча район комиссиясе районда дуңгызларда африка чумасы таралуны булдырмау чараларын билгеләде.

2019 елның 19 июле, җомга

Бүген, 19 июльдә Ульяновск өлкәсе территориясендә эпизоотик хәлнең начараюы сәбәпле, Буа муниципаль районы башкарма комитеты җитәкчесе Ранис Камартдинов гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү һәм янгын куркынычсызлыгын тәэмин итү буенча район комиссиясенең чираттан тыш утырышын уздырды. Көн тәртибендә бер сорау торды: район территориясендә дуңгызларда африка чумасы (алга таба - африка чумасы) барлыкка килүгә һәм таралуга юл куймау буенча тулы чаралар күрү турында.

"Буа районы дәүләт ветеринария берләшмәсе" ДБУ башлыгы Булат Шәкүров муниципаль берәмлек территориясендә контроль алып барылуы турында сөйләде. Авыру безнең район территориясенә үтеп кермәсен өчен, ул барлык саклык чараларын күрү кирәклеген, шулай ук Африка дуңгызлары чумасын кисәтүгә һәм профилактик чаралар үткәрүгә бөтен көчне җибәрергә кирәклеген ассызыклады.

Авыл җирлекләре башлыкларына дуңгыз асраучы халык белән мәгълүмати-профилактик эш алып барырга, шәхси ярдәмче хуҗалык хуҗаларына малларның сәламәтлеген саклап калырга һәм югалтуларны булдырмаска мөмкинлек бирә торган кагыйдәләрне үтәү турында җиткерергә тәкъдим ителде:

- дуңгызларның баш санын ябык сарайларда һәм дуңгызларда гына асрарга кирәк;
- дуңгызларның башка хайваннар белән элемтәгә керүенә юл куймаска;
 -   рөхсәтсез сәүдә урыннарында дуңгызлар чыгару яки сатып алу урынын имин дип раслый торган документлар һәм ветеринария белешмәсе булмаган килеш, дуңгыз ите һәм ит продуктлары сатып алмаска;

- дуңгызларга классик чумага каршы вакцинация үткәрү.

Белешмә өчен: африка дуңгыз чумасы (АЧС) - эчке органнардагы бизгәк, тире цианозы һәм киң геморрагий белән зарарланучы ретикуло-эндотелиаль Система зарарлануы белән характерлана торган кискен вирус авыруы. Хайваннар авыруларының халыкара классификациясе нигезендә " А» исемлекләренә керә. Тик кеше өчен африка чумасы дуңгызларны куркыныч тудырмый.

Табигый шартларда АЧС янына өйдәге һәм төрле яшьтәге дуңгызлар кабул итә.
Барыннан да элек, инфекция терлек азыгы, көтүлекләр, авыру хайван бүлеп чыгарган мәтдәләре белән пычранган транспорт чаралары аша таратыла. Ашатыр өчен ашханәләрдән, рестораннардан, санитар йогышсызландырылмаган калдыклар куллану шулай ук инфекциянең таралуына ярдәм итә. Бөҗәкләр, ерткыч кошлар һәм җәнлекләр, этләр дә вирус таратучы булырга мөмкин.

Инкубация чоры нибары 2-5 көн дәвам итә. Авыру кискен һәм хроник уза. Беренче очракта хайваннар кинәт, характерлы билгеләрләрсез үлә; икенчесендә тән температурасы 42,5 градуска кадәр күтәрелә, ютәл үсә, аппетит югала, косу башлана, параличлар барлыкка килә, кан агу күзәтелә, колак һәм борын тиреләре зәңгәрләнә, хайван кинәт  зәгыйфьләнә. Дәвалау эшләнмәгән. Бик тиз таралу сәбәпле профилактика чаралары  шикле хайваннарны изоляциягә юнәлтелгән. Дуңгыз фермаларының дуңгызларда африка чумасы барлыкка килгәндә, мәетләрне юк итәләр, дуңгызчылар һәм инвентарь дезинфекциялиләр. Фермага яңа дуңгызлар авыруны бетергәннән соң бер елдан соң гына кертелә.

Әгәр хайван хуҗаларының сораулары бар икән, шулай ук дуңгыз авыруының барлык очракларында да, клиник билгеләре булган очракта, йорт дуңгызлары үлгәндә кичекмәстән (84374) 3-24-04 телефоны буенча ветеринар хезмәтенә хәбәр итәргә киңәш итәбез.