Эш сөйгән үкенмәс

2012 елның 27 сентябре, пәнҗешәмбе

Эш сљйгђн њкенмђс

Карлы авылыннан Лђйсђн Хђмиева шђхси эш ачучыга бирелњче 58 мећ сумлык кайтарышсыз ярдђмне 2009 елда районда беренче булып алган иде. Шул акчага њзлђренећ бер сыеры янына тагын икђњ љстђлде. Шуннан китте инде...

Хђзер сљтлебикђлђр саны 7гђ ќитте, тагын 5 тана, 3 бозау, 1 нђселле њгез бар. Андыйлар бер Хђмиевлар гына тњгел, дияргђ ашыкмагыз, чљнки мал-туарныћ, кош-кортныћ исђбен тњгел, тљрен дђ санап бетермђдем ђле. 5 кђќђ, 80 каз, 50шђр њрдђк џђм индоутка, 20 књркђ, 5 ђнкђ куян, мисыр тавыклары, њзлђре дђ баш исђбен белмђгђн тавык-чебеш асрауларын ишетеп, сез дђ тел шартлаттыгызмы?! Ђле 100 бройлер чебешен суеп тућдыргычка тутырып куйганнар, бытбылдыкларны яћартырга исђплђп торалар. Менђ шушы “љер” бе-лђн бњген љчђњ идарђ итђ-лђр: Лђйсђн њзе, ире Марат џђм ђнисе Лидия Кириллова. Љч ярдђмчелђре – 9 яшьлек Дилђрђ, 1,7 яшьлек Ралинђ џђм 3 айлык Айнур њсеп килђлђр.

Ќђен-кышын иртђнге сђ-гать биштђн ярты тљнгђ ка-дђр аяк љстендђ алар. Лђйсђн сыерларын савуга (шљкер, саву аппараты бар, сљт тђ заманча фермадагы кебек торбалар бу-енча ага) Марат аларны кљтњгђ куа. Ул арада Лђйсђн сљтне суыткычка куеп суытып, бидон-банкаларга тутыра, кичтђн заказ буенча ђзерлђгђн эремчеген, каймагын, катыгын, кортын барлый да, икђњ Буага, квартиралар, йортлар, кафелар буйлап “љлђшер-гђ” чыгып китђлђр. “Џђр сатып алучымныћ њз зђвыгы, кемдер каймакныћ кайнатканын, кайсы сыегын, кайберлђре куерагын ярата. Эремчеккђ, кортка килгђндђ дђ, барысыныћ да телђклђрен њтим”, - ди Лђйсђн. Ђ сорау зур. Мђс-кђњгђ кадђр алып китђлђр. Кђќђ сљтен љйлђреннђн килеп алалар.

Кызы белђн киявен иртђнге аш белђн сыйлап озатып калган Лида апа ишегалдына, мал-туарны ашатырга чыга. Азыкны ђзерлђп кенђ љлгер. Кђќђлђргђ, ђнђ, печђннећ тђмлесе генђ булсын, арпаныћ да пешкђне кирђк. Књркђлђр тагын да нђзберек, эремчекнећ, катыкныћ “свежиен” гына ашыйлар, улак тљбенђ чњпрђк салмасаћ башларына зыян килђ. “Кыш кљне кљн саен мунча ягабыз. Барысына да ќы-лы су гына эчерђбез”, - ди ул. Терлек азыгын сатып алалар. Алып кайтырга кирђк булганда кече кызы Айсылуныћ ире Линар Исхаков њзенећ “КамАЗ”ы белђн ярдђмгђ килђ.

Њзлђренећ бакчаларын тулысынча читлек-бњлем-нђр билђп алган. Азык чљ-гендерен књп балалы гаи-лђ буларак бирелгђн участокларына чђчђргђ планлаштыралар. Књптђн тњгел 25х6 метр њлчђмле абзар љлгерткђннђр, ућайлыгына исећ китђрлек. Монысы, Маратныћ алтын куллары эше. Лђйсђн уйлап тапканны њзе эретеп ябыштыручы, балта остасы ир ќи-ренђ ќиткереп эшлђп тђ куя. Инструмент-ќиџазларны да кешедђн эзлђп йљрми. Тамыразыклар љчен электр турагыч ясап, Лида апаныћ кул эшен киметкђн. Љйдђ кадак кагудан, терлек асларын чистартудан бушаган арада Марат башкаларга да ярдђм итђ.

Бњгенге  ќитеш тормышларына алдынгы сыер савучы ђнисенђ яшьтђн булышып њскђн Лђйсђннећ малларны яратуы китергђн. Алар турында ихластан озак итеп сљйлђргђ, тђќрибђсе белђн уртаклашырга да ђзер ул. Моны терлеклђр њзлђре дђ сизђ. Ђнђ бит, фотога тљшкђндђ бер књркђне кочаклаган иде, башкалары да янына елыштылар.

Безгђ исђ аларныћ эш сљ-юлђренђ сокланырга, ки-лђчђктђ ућышлар телђргђ џђм мин дђ шулай булдыра алырмынмы икђн, дип хыялланырга гына кала.