Буа районы педагоглары тантаналы чарада катнаштылар

2019 елның 4 октябре, җомга

Безнең район педагоглары район башлыгы вазифаларын башкаручы Рәнис Камартдинов җитәкчелегендә укытучылар көнен бәйрәм итүгә багышланган тантаналы чарада катнаштылар. Тантана ТР Президенты Рестәм Миңнеханов катнашында Казанның  В.И. Ленин исемендәге КСКК мәйданчыгында узды.

Укытучыларны һөнәри бәйрәмнәре белән котлап, Рөстәм Миңнеханов, тантаналы чарага «бу һөнәрнең иң яхшы вәкилләре»җыелган д дип билгеләп үтте. «Фидакарь хезмәт һәм шәхси үрнәк белән сез тәрбияләнүчеләрегезгә киләчәкнең нигезен саласыз. Яшь буынның язмышы нәкъ менә укытучыдан тора бит, ул тиздән безнең республика һәм ил өчен җаваплылык алачак», — дип белдерде ул.

ТР Президенты билгеләп үткәнчә, Татарстан берничә ел инде Мәгариф өлкәсендә төрле күрсәткечләр буенча Россия төбәкләре арасында лидерлар өчлегендә тора. "Безнең тәрбияләнүчеләр WorldSkills стандартлары буенча һөнәри осталык буенча милли һәм дөнья чемпионатларында зур җиңүләргә ирештеләр. Әлбәттә, монда сезнең өлешегез зур. Безнең уртак бурыч-Татарстан укытучысы җәмгыятьтә заманча фикерле югары компетентлы педагог буларак позициядә калсын, ул милли гореф-гадәтләргә таянып, яңалыкларны кыю үзләштерә», - диде ул. «Без сезнең Татарстан мәгарифенең югары сыйфатлы булуын тәэмин итүдәге казанышларыгызны, җәмгыятьнең лаеклы гражданнарын тәрбияләүгә керткән өлешегезне, шулай ук республиканың социаль-икътисади үсешендә зур роль уйнавыгызны югары бәялибез. Ышанам ки, Сез киләчәктә дә үз һөнәрегезнең данлы традицияләрен саклап калырсыз», — диде Рөстәм Миңнеханов.

Татарстанда 71,7 мең педагогик хезмәткәр эшли, шуларның 36 меңнән артыгы — мәктәпләрдә, 21,5 меңе — балалар бакчаларында, 3,4 меңе — өстәмә белем бирү учреждениеләрендә, 10,7 меңе-югары һәм урта һөнәри белем бирү оешмаларында.