Венгриянең Генераль Консуллыгының тышкы икътисадый мәсьәләләр буенча илчесе Мадари Акош бүген «Буа» сәнәгать паркында булды

2019 елның 17 октябре, пәнҗешәмбе

Венгрия Генераль Консуллыгының тышкы икътисадый мәсьәләләр буенча илчесе Мадари Акош бүген «Буа» сәнәгать паркында булды, аның белән Буа муниципаль районы Башлыгы вазыйфаларын башкаручы Ранис Камартдинов очрашты. Чарада шулай ук ТР Сәүдә-сәнәгать палатасы Рәисе урынбасары Дмитрий Шепелев һәм "Буа" сәнәгать паркы генераль директоры Рөстәм Гайнуллов катнашты. Предприятие җитәкчесе Рөстәм Рафаил улы объект төзелеше барышы турында җентекләп сөйләде һәм биредә үз эшчәнлеген башларга әзер булган резидентлар турында мәгълүмат бирде.

Исегезгә төшерәбез, проект ТР Президенты Рөстәм Миңнеханов ярдәме һәм Буа муниципаль районының элеккеге башлыгы Марат Җәббаровның актив позициясе ярдәмендә мөмкин булды.

Биредә 26,4 га мәйданда тулы цикллы производстволарны урнаштыру планлаштырыла-бу безнең район өчен 766 яңа эш урыны.

Буа районындагы сәнәгать паркы-җитештерү яки эшкәртү өлкәсендә кече һәм урта бизнес белән шөгыльләнүче эшкуарлар өчен идеаль мәйданчык.
Бизнесменнарга арендага барлык инженерлык инфраструктурасы булган мәйданнар биреләчәк, шул ук вакытта аренда түләве алынмаячак. Алга таба, эшмәкәр җитештерүне киңәйтеп, Корылмалар төзесә, аның бу мәйданны сатып алу мөмкинлеге барлыкка киләчәк. Сәнәгать предприятиеләрендә икътисадның төрле тармакларыннан предприятиеләр урнашачак, болар-сәнәгать предприятиеләре һәм авыл хуҗалыгы предприятиеләре.

Бүгенге көндә өч резидент белән килешүләр төзелгән, алар биредә балык һәм яман шеш белән эшкәртү, теплица комплексы төзү, балык үрчетү белән шөгыльләнергә планлаштыралар.
Бүген резидентларны җәлеп итү һәм аларга дәүләт ярдәме чаралары белән танышу буенча актив эш алып барыла! Сәнәгать паркы җитәкчелеге төрле илләрдән: Төркия, Латвия, Белоруссия, Польша, Үзбәкстан, Казахстан, Кытай эшмәкәрләр һәм бизнес-берләшмәләр делегацияләре белән барлык бизнес очрашуларында катнаша.

Хәзерге вакытта төзүчеләр инфраструктура булдыру белән мәшгуль. Газүткәргеч салынган, электр белән тәэмин итү челтәрләре башкарылган һәм файдалануга тапшырылган, су белән тәэмин итү челтәрләре төзелеше тәмамланып килә һәм керү юллары төзелгән. Инфраструктура төзелешен 2020 елда тулысынча тәмамлау планлаштырыла, резидентлар белән тутыру буенча проект 2026 елга кадәр гамәлгә ашырылырга тиеш.