Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы авыл хуҗалыгы ярминкәләренә чакыра

2019 елның 25 октябре, җомга

Шимбә көнне, 26 октябрьдә, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы республика халкын Казан, Чаллы һәм Зеленодольск районының Октябрьский поселогында («Яңа Тура»сәүдә-ярминкә комплексы) ярминкәләргә арзан бәяләрдән авыл хуҗалыгы продукциясен сатып алырга чакыра. Шәһәрлеләр ит, казылык продукциясе, төрле сөт, сыр, йомырка, яшелчә, бал, шикәр, он, ярма һәм Татарстан муниципаль районнарыннан китерелгән башка фермер продукциясен сатып ала алачак.

Исегезгә төшерәбез, көзге ярминкәләр 14 сентябрьдә эшли башлады һәм атна саен Яңа елга кадәр үткәреләчәк. Төрле мәйданчыклардагы ассортиментның үз үзенчәлекләре бар, һәм халык ихтыяҗларын исәпкә алып төзелгән. Әйтик, узган ярминкәдә Кайбыч районыннан фермер үстергән хуш исле кура җиләге сатып алырга мөмкин иде. Җиңү Проспектында Яшел Үзән шампиньоннары колачлый, ә Агропаркта хәтта тавыклар, казлар һәм төрле токымлы куяннар сатып алырга мөмкин иде. Нинди продукция кирәклеге турында шәһәрлеләр ярминкә мәйданчыкларында хәбәр итә ала. Моның өчен махсус тартмалар каралган.

Авыл хуҗалыгы ярминкәләренә шәһәр халкы, бигрәк тә өлкән буын вәкилләре бик теләп йөри һәм зур социаль әһәмияткә ия. 2019 елның 5 язгы һәм 6 көзге ярминкәсе нәтиҗәләре буенча Казан, Чаллы һәм Татарстанның Яшел Үзән муниципаль районнарында уздырылган 646,4 млн сумлык продукция китерелде һәм сатылды. Шәһәрлеләр 960 тонна ит, 238,5 тонна төрле сөт, 5100.4 млн тавык йомыркасы, 410.5 тонна он һәм 508.7 тонна шикәр комы алдылар.

Узган атнада массакүләм мәгълүмат чараларында карабодай ярмасына бәяләрнең артуы турында берничә хәбәр әйтелде. ТР авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы ярминкәләрдә ярманың килограммын 30 сумнан сатылуын искә төшерә. Бәяләр күтәрелү планлаштырылмый. Булган запаслар моны тәэмин итәргә мөмкинлек бирә.

Традиция буенча Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы җитәкчелеге шимбә көнне Казандагы ярминкә мәйданчыкларын шәхсән үзе тикшереп чыга.
Авыл хуҗалыгы ярминкәләренең адреслары һәм урыны белән Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының рәсми сайтында танышырга мөмкин.