Хөрмәтле салым түләүчеләр!

2019 елның 16 ноябре, шимбә

Россия Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча №8 районара инспекциясе салым түләүчеләргә  "Акчалата исәп-хисапларны һәм (яки) түләү карталарыннан файдаланып исәп-хисап ясаганда контроль-касса техникасын куллану" турында Федераль законга үзгәрешләр кертү хакында" 2016 елның 3 июлендәге 290-ФЗ номерлы Федераль закон белән  "Акчалата исәп-хисапларны һәм (яки) түләү карталарын кулланып исәп-хисап ясаганда контроль-касса техникасын куллану турында" 22.05.2003 елның 54-ФЗ номерлы Федераль ззаконына, контроль-касса техникасын теркәү һәм куллану өлешендә үзгәрешләр кертелүе турында хәбәр итә.

Федераль закон тексты 2016 елның 12 июлендә "Российская газета" да №7019 (151) чыгарышында басылып чыкты.

Контроль-касса техникасын куллануның яңа тәртибенә күчкәндә, салым түләүчеләргә өстәмә өстенлекләр бирелә, аерым алганда:

1.     Контроль-касса техникасын онлайн-салым органына визитсыз теркәү мөмкинлеге, бу салым түләүченең вакытын һәм акчасын шактый янга калдыра.

2.     Бизнес-аналитика инструментларын онлайн куллану, бу үз бизнесын нәтиҗәле идарә итәргә мөмкинлек бирәчәк.

3.     Чек тасмасына чыгымсыз гына, сатып алучыга электрон чекларны җибәрү мөмкинлеге бар.

4.      Беренчел хисап документлары рәвешләрен мәҗбүри алып барудан баш тарту мөмкинлеге ("КМ" формасы).

5.     Намуслы салым түләүчеләрне тикшерүдән гамәли баш тарту.

6.     Намуссыз салым түләүчеләрнең үзләренең салым бурычларын законсыз рәвештә минимальләштерү һәм конкурент өстенлек алу мөмкинлеген булдырмау хисабына сәламәт конкурентлы шартларда бизнес алып бару.

7.     Чыгымнарны мәҗбүри техник хезмәт күрсәтүдән баш тарту һәм фискаль туплаучының хезмәт итү срогын арттыру хисабына киметү.

8.     Уңайлылы онлайн-сәүдә өчен бизнес, ә нәкъ менә: чек бастыру һәм аны сатып алучыга илтеп бирү зарурлыгы юк, аны электрон рәвештә җибәрү дә җитә.