ЮХИДИ штрафлары турында электрон рәвештә мәгълүмат алуга электрон язылуны рәсмиләштерү алгоритмы

2019 елның 19 ноябре, сишәмбе

Агымдагы елның августында юл хәрәкәте өлкәсендә административ хокук бозуларны автоматлаштырылган фиксацияләү комплексы эше нәтиҗәләре буенча чыгарылган карарларны электрон рәвештә алу мөмкинлеге тормышка ашырылды.

Гамәлдәге законнар нигезендә (РФ КоАП 29.11 ст.2 ө.) административ хокук бозу турындагы эш буенча карарның күчермәсе почта аша заказлы почта аша чыгарылган көннән өч көн эчендә җибәрелә.

2014 елның октябрендә административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе Кодексына (КоАП 28.6 ст.3 ө.) үзгәрешләр кертелде, алар нигезендә карар нөсхәләре, шулай ук, дәүләт һәм муниципаль хезмәт күрсәтүләрнең региональ порталларын кулланып, мондый затны идентификацияләү һәм аутентификацияләү бердәм системасында теркәгән һәм мондый затның ризалыгы булган очракта, затка электрон документ формасында җибәрелергә мөмкин.

Агымдагы елның августыннан башлап яңа сервис автомобиль йөртүчеләргә Татарстан Республикасы дәүләт һәм муниципаль хезмәтләр Порталында хезмәт күрсәтәчәк. Ә хезмәтне рәсмиләштерү 2 минуттан да артмый.

ЕСИА стандарт хисап язмасын теркәү 2-нче ысул белән мөмкин:

Беренче. Гражданин үзе өйдән чыкмыйча гына сайтта теркәлә gosuslugi.ru яки электрон рәвештә карарлар алу хезмәтен рәсмиләштергәндә, аның ЕСИА булмаган очракта, система автомат рәвештә аны булдырырга тәкъдим итәчәк һәм алга таба логин һәм пароль уйлап табарга, шулай ук кечкенә генә анкета тутырырга кирәк булачак.

Икенче ысул. Граждан республиканың теләсә кайсы күпфункцияле үзәгенә мөрәҗәгать итә.

Ике очракта да кирәк нибары паспорты һәм СНИЛС.

Юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозган өчен штрафлар турында электрон рәвештә карарлар алу өчен, ЕСИА стандарт язмасын кулланып, Татарстан Республикасы Дәүләт хезмәтләре порталындагы «ЮХИДИ хезмәтләре» бүлегенә язылу да җитә.

Транспорт чаралары хуҗалары өчен уңайлык түбәндәгечә

- карарның күчермәләрен алу өчен почта элемтә бүлегенә шәхси вакытны экономияләү һәм кирәк булмау;

- сбозу турында тулырак мәгълүмат алу;

- карар чыгарылган көнне кабул ителә;

- ташламалы чорда штраф түләү мөмкинлеге.

Шулай итеп, электрон рәвештә бары тик Татарстан Республикасы территориясендә юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозуны автоматик фото - һәм видеофиксацияләү комплексларыннан алынган белешмәләр нигезендә чыгарылган штрафлар турында карарлар гына алырга мөмкин.

Татарстан Республикасы Дәүләт хезмәтләре сайтында бу түбәндәгечә күренә:

1. административ хокук бозулар турында электрон карарларга язылу һәм алу өчен, ТР Дәүләт хезмәтләре порталына керергә кирәк: https://uslugi.tatarstan.ru/

2. ТР Дәүләт һәм муниципаль хезмәтләр порталында электрон рәвештә ЮХИДИ штрафлары турындагы карарларга язылуны рәсмиләштерү бүлегенә күчәргә һәм табарга (Кызыл рамка белән бүлеп бирелгән))