2019 елның 20 ноябре, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт торак инспекциясе турында Нигезләмә нигезендә (алга таба ТР ДТИ)  – 2011 елның 26 декабрендә  1068 номерлы Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының карары белән расланган  торак күзәтчелеге органы буларак ТР ДТИ функцияләренең берсе булып, милекчеләргә һәм күпфатирлы йортлардагы һәм торак йортлардагы биналардан файдаланучыларга коммуналь хезмәтләр күрсәтү буенча законнар таләпләрен, шул исәптән коммуналь хезмәтләр (ресурслар) күрсәтүче затлар тарафыннан коммуналь хезмәтләр күрсәтүгә түләү хисаплауның законнарда билгеләнгән тәртибен үтәүне контрольдә тоту тора.

Коммуналь хезмәтләр (ресурслар), торак законнары таләпләрен бозуларга юл куймас өчен, ТР ДТИ хәбәр иткәнчә, Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 2009 елның 13 июленнән  897 номерлы карары (алга таба – № 897 карар) нигезендә, Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 2011елның  6 маенан  354 карары (алга таба – № 354 Кагыйдәләр) белән расланган күпфатирлы йортларда биналарның һәм торак йортларның милекчеләренә һәм файдаланучыларына коммуналь хезмәтләр күрсәтү кагыйдәләренә (алга таба - № 354 кагыйдәләр) үзгәрешләр кертелде, алар 2019 елның 31 июленнән үз көченә керде.

Аерым алганда, 897 номерлы карар белән 354 номерлы Кагыйдәләрнең  33 пунктның «к(1)»  пунктчасына 31 пунктның «ж» пунктчасына  үзгәрешләр кертелде.

Элегрәк  354 номерлы Кагыйдәләрнең 33 пунктының «к(1)» пунктчасы  индивидуаль, гомуми (фатир) яисә бүлмә коммуналь ресурсны исәпкә алу приборы булган очракта  кулланучыга аның күрсәткечләрен ай саен төшерергә һәм алынган күрсәткечләрен башкаручыга яисә аның вәкаләтле затына коммуналь хезмәтләр күрсәтү турында шартнамә белән билгеләнгән датадан да соңга калмыйча тапшыру хокукы каралган иде.

354 номерлы Кагыйдәләрнең гамәлдәге 31.07.2009 елның 31 июле редакциясендә  33 пунктның  "к (1)"  пунктчасында  кулланучы индивидуаль, гомуми(фатир)  яисә бүлмә коммуналь ресурсны исәпкә алу приборы булган очракта  кулланучыга    аның күрсәткечләрен ай саен төшерергә һәм алынган күрсәткечләрен башкаручыга яисә аның вәкаләтле затына, шулай ук 354 номерлы кагыйдәләрнең 31 (1) пунктында да күрсәтелгән затка агымдагы хисап чорының 25 числосыннан да соңга калмыйча тапшырырга хокуклы дип күрсәтелгән.

Моннан тыш,  354 номерлы Кагыйдәләрнең 31 пунктындагы «ж " пунктчасының яңа редакциясе нигезендә, эш башкаручы кулланучылардан индивидуаль, гомуми (фатир), бүлмә исәпләү приборлары күрсәткечләрен, шул исәптән исәпләү приборлары күрсәткечләре турында белешмәләрне (телефон, торак-коммуналь хуҗалыкның дәүләт мәгълүмат системасы, Интернет челтәре һ. б.) ерактан тапшыру мөмкинлеген бирә торган ысуллар белән кулланучылардан алырга һәм хисап аеның 25 числосыннан да соңга калмыйча алынган күрсәткечләрне кулланырга тиеш, шулай ук әлеге исәпләү приборларының торышын һәм кулланучылар тарафыннан бирелгән күрсәтмәләрнең дөреслеген, шулай ук  354 номерлы Кагыйдәләрнең 17 пунктының «г»-«ж» пунктчасында каралган очракларда тикшерү үткәрергә кирәк, шул исәптән, торак-коммуналь хуҗалыкның дәүләт мәгълүмат системасын кулланучылардан күпфатирлы йорт белән идарә итүче оешмаларга, ширкәт яки кооперативка индивидуаль, гомуми (фатир), бүлмә исәпләү приборлары күрсәткечләрен тапшырырга тиеш.

Шулай итеп, 897 номерлы карар белән 354 номерлы Кагыйдәләргә кертелгән үзгәрешләр белән кулланучылар тарафыннан коммуналь ресурсның индивидуаль, гомуми (фатир) яки бүлмә исәпләү приборы күрсәткечләрен, алар булганда, тапшыруның конкрет сроклары билгеләнде, шулай ук коммуналь хезмәтләр (ресурслар) күрсәтүче затлар өчен бурыч билгеләнде,  354 номерлы кагыйдәләрдә билгеләнгән срокта коммуналь ресурсларны исәпкә алу югарыда күрсәтелгән приборларының күрсәткечләрен кабул итүне тәэмин итергә һәм мондый күрсәткечләрне коммуналь хезмәтләр күрсәтүгә түләү күләмен хисаплаганда кулланырга.

Югарыда бәян ителгәннәрдән чыгып, торак законнарын бозу очракларын кисәтү максатыннан , ТР Дәүләт торак инспекциясе  торак законнарының югарыда күрсәтелгән таләпләрен үтәү кирәклеге турында хәбәр итә.

ТР ДТИ тарафыннан алга таба коммуналь хезмәтләр (ресурслар) күрсәтүче затлар тарафыннан коммуналь ресурсларны исәпкә алу буенча индивидуаль, гомуми (фатир) яки бүлмә приборы булган очракта кулланучылар алган күрсәтмәләрне юкка чыгарырга һәм тапшырырга хокуклы булган срокларны үтәмәгәндә юридик затларны һәм җаваплы вазыйфаи затларны максималь катгый җәза билгеләп административ җаваплылыкка тарту буенча чаралар күреләчәк, әлеге хатны алганнан соң күрсәтелгән хокук бозу очрагының булуы законнарны аңлы һәм аңлы рәвештә бозу турында сөйли.

Югарыда күрсәтелгән таләпләрне бозган өчен административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексында (алга таба - РФ КоАП) административ җаваплылык каралган. Әлеге хатны алганнан соң, РФ КоАП 4.3 статьясының 1 өлеше нигезендә, мондый хокук бозуларны ачыклау административ җаваплылыкны авырайтучы хәл буларак исәпкә алыначак.