Татарстан авыл хуҗалыгы җитештерүчеләре минераль ашламалар сатып алуга субсидияләр ала алалар

2020 елның 20 гыйнвары, дүшәмбе

Татарстанда авыл хуҗалыгы җитештерүчеләре 2020 ел уңышы өчен минераль ашламалар сатып алуга бюджет акчаларын ала алалар. Бу акчаларны чәчү мәйданына 35 килограммнан да ким булмаган тәэсир итүче минераль ашлама туплаган хуҗалыклар алачак.

Агымдагы елда гектарына 70 килограммнан артык тәэсир итүче матдә туплау бурычы куелды. Шуңа күрә түбән күрсәткечләр булган районнарга активлашырга кирәк.

Тулаем алганда, республика буенча 15 гыйнварга тәэсир итүче матдәгә 54 682 тоннадан артык яисә 19,5 кг тәэсир итүче матдә сатып алынган, бу 2019 ел күрсәткечләреннән бераз югарырак. Узган елның шушы датасына республикада тупланган ресурслар гектарына 17,1 кг д.в. тәшкил иткән.

Соңгы мәгълүматлар буенча, хуҗалыклар бер гектарга 3441 тонна яки 47,7 кг  минераль ашлама туплаган Тәтеш районы (фаразга карата 68,2%), Зәй районы-3131 тонна яки 45,6 кг 1 га чәчүлеккә (66,6) һәм Сарман районы-3172 тонна яисә 40,1 кг 1  га чәчүлеккә (57,3%). Саба, Мамадыш, Түбән Кама, Тукай, Әтнә, Азнакай, Буа, Кукмара районнарында да яхшы күрсәткечләр.

«Минераль ашламаларга ел саен сезонлы бәяләр тирбәлешен исәпкә алып, бу юнәлештә эшне хәзер көчәйтергә кирәк, әлегә отышлы бәяләрдән ашлама сатып алу мөмкинлеге бар», - дип билгеләп үтте ТР авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрының беренче урынбасары Наил Залаков атналык киңәшмә барышында.

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы искәрткәнчә, минераль ашламалар авыл хуҗалыгы культураларыннан югары уңыш алу һәм туфрактан минераль элементлар чыгаруны тулыландыруның  нигезе булып тора. Ашлама уңдырышлылыкны арттырып кына калмый, аның сыйфатын да яхшырта: шикәр, май һәм аксым, шулай ук биологик актив матдәләр микъдарын арттыра. Шуңа күрә минераль ашламалар туплау эше тиешле күләмдә алып барылмаган районнарга моңа зур игътибар бирергә кирәк.

2020 ел уңышы өчен минераль ашламалар туплау буенча мәгълүмат, шулай ук республикада сөт җитештерү һәм сату һәм шикәр чөгендерен эшкәртү буенча мәгълүмат белән рәсми сайтыбызда оператив мәгълүмат бүлегендә танышырга мөмкин.