«Экология» илкүләм проекты буенча безнең районның урман фонды ел саен берничә мең үсентене белән тулыландырыла

2020 елның 26 марты, пәнҗешәмбе

2019 елда «Экология» илкүләм проекты буенча Татарстан Республикасында 2,5 мең гектардан артык урман торгызылды. Бер ел эчендә 1770 гектар мәйданда ясалма урман торгызу эшләре башкарылды. «Татарстан Республикасында урманнарны саклау» региональ проектының төп максаты -2024 елга карата 100% ка карата урманнардан файдалану һәм яңадан торгызу балансын тәэмин итү. «Урман торгызу һәм урман үрчетү мәйданының киселгән һәм һәлак булган урман утыртмалары мәйданына мөнәсәбәте» дигән ике максатчан индикатор билгеләнде.

2020 елда «Татарстан Республикасында урманнарны саклау» төбәк проектын тормышка ашыру өчен федераль бюджеттан 197,7 млн сум бүлеп биреләчәк, шул исәптән урман хуҗалыгы, урман янгыннары техникасы һәм җиһазлары сатып алуга – 46,4 млн сум. Бу акчаларга 4,8 мең га мәйданда урман торгызу һәм урман үрчетү буенча эшләр башкару, 11 тоннадан артык орлык әзерләү һәм 30 млн. нан артык үсенте үстерү планлаштырыла.

Исегезгә төшерәбез, 2019 ел ахырында "Татарстан Республикасында урманнарны саклау" төбәк проектын тормышка ашыру кысаларында "Буа урман хуҗалыгы" ДБУ 2 берәмлек техника - чыршы һәм нарат орлыкларын чәчү өчен биш катлы каток чәчкеченә ия булды.

Безнең районның урман фонды ел саен берничә мең үсенте белән тулылана. Яңа техника ярдәмендә агымдагы елда урманнарны яңадан торгызу эше күпкә нәтиҗәлерәк булачак. Чөнки урманнарның, яшел үсентеләрнең сакланышы, беренче чиратта, питомник эшенә бәйле. Чөнки үсентеләрне урман фондына күчергәнче 5-6 ел вакыт кирәк. Ә тулаем алганда, эш нәтиҗәләре 10-15 елдан соң гына күренә. Шул ук чыршыларны 10 сантиметрга кадәр үстерү өчен ике ел вакыт уза.

Урманчылык  төзекләндерү, шәһәр һәм авыл урамнарында, юл буйларында, чокырларда утырту өчен туфрак эрозиясен кисәтү өчен төрле агач-куакларны бүлеп бирүен билгеләп үтәргә дә кирәк.