Россия Эчке эшләр министрлыгының Буа районы буенча бүлеге мошенниклар турында кисәтә.

2020 елның 30 марты, дүшәмбе

Эпидемия-югары куркынычлылык вакыты: вирусның гына түгел, алдакчыларның да корбаны булырга мөмкин. Мошенниклар билгесез авыру алдыннан кешеләрнең белмәүләре һәм югалып калулары белән файдалана. Аеруча аферистлар йогынтысына  өлкән кешеләр ышана. Табиблар буларак, алар картларга куркыныч авыру булу-булмавын тикшерергә, төрле хезмәтләр күрсәтү тәкъдиме белән, әйтик, фатирларны һәм коронавирустан торак  булмаган биналарны эшкәртергә тәкъдим итә, махинаторлар аларның йортларына үтеп керергә омтыла. Торакка эләгеп, җинаятьчеләр аннан акча һәм кыйммәтле әйберләр алып китә. Интернет-мошенниклар да активлаша.

Россия Эчке эшләр министрлыгының Буа районы буенча бүлегенең җәмәгать тәртибен саклау буенча полиция начальнигы урынбасары, полиция өлкән лейтенанты Сергей Рахманов халыкны уяу булырга чакыра: «караклар кулына эләкмәс өчен, паникага бирелергә һәм тикшерелмәгән чыганаклардан мәгълүматка ышанмаска. Телефонга килгән билгесез адрестан хатлар алуда сак булыгыз, күрсәтелгән сылтамаларны ачмагыз.Шәхси мәгълүматларыгызны, банк карта счетларын атамагыз. Билгесез кешеләрдән шалтырату килгәндә, алар үзләрен ничек кенә таныштырсалар да, алар атаган оешмага яки якыннарыгызга  шалтыратыгыз. Җинаятьчеләр хәбәр иткән акча счетларына, телефон номерларына акчагызны күчермәгез. Безнең районның өлкән яшьтәге һәм аз хәрәкәтләнүче гражданнарына азык - төлек, медикаментлар һәм беренче чиратта кирәк-яраклар сатып алу һәм китерү белән ярдәм кирәк булганда, «кайнар линия» телефонына мөрәҗәгать итегез, - дип киңәш итә Сергей Борисович.

Исегезгә төшерәбез, Буа районында “Кайнар линия " түбәндәге номерлар буенча эшли:

8 (84374) 3- 35- 35,

8 (84374) 3-38-05,

8(917) 271 57 01.

Гражданнарның игътибарын шуңа юнәлтәбез:

- ишекне ачканчы, сез кайнар линиягә гариза биргәнегезне искә төшерегез. Юк икән, Сезгә бернинди волонтер  килмәячәк;

- "кайнар линия" гә шалтыратканда, сезгә волонтерның мәгълүматларын һәм аның белән очрашуның якынча вакытын бирәчәкләр;

- нинди дә булса шик туса, «кайнар линия» номеры буенча шалтыратып, мәгълүматны яңадан тикшерергә һәм килүченең, чыннан да, волонтер булуын расларга мөмкин;

- волонтер фатирга керми. Ул гына да түгел,  паспорт мәгълүматларын яки  банк картасы  номерын мөрәҗәгать иткән гражданиннан сорамый;

- волонтер күрсәтелгән ярдәм өчен акча алмаячак. Бары  Сез сатып алырга теләгән исемлеккә чек буенча,  азык-төлек һәм дарулар өчен түләргә кирәк.

Әгәр сез мошенниклыкның корбаны яки шаһиты булсагыз, полициягә «02» телефонына (кесә телефоныннан – 102), кизү частенә (84374) 3 12 88 номеры буенча шалтыратыгыз.