Татарстанда 1 апрельдән региональ һәм муниципальара әһәмияттәге юлларда зур йөк ташу машиналары өчен хәрәкәтне вакытлыча чикләү кертелә

2024 елның 25 марты, дүшәмбе

1 апрельдән 30 апрельгә кадәр Татарстан территориясендә авыр йөкле транспорт чаралары хәрәкәтен вакытлыча чикләү кертелә. Бу язгы чорда юл  өслеге нигезенең артык дымлануы белән бәйле, бу юлларның ныклыгын киметүгә йогынты ясый. Автомобиль юлларының җимерелүен кисәтү, аларның саклануын тәэмин итү һәм, нәтиҗәдә, яз көне юл хәрәкәтенең куркынычсызлыгын тәэмин итү өчен автомобиль юлларында рөхсәт ителгән күчәр йөкләнешен киметү юлы белән язгы хәрәкәтне чикләү кертелә. Татарстан Республикасы автомобиль юллары өчен рөхсәт ителгән йөкләнеш, арбадагы күчәрләрнең урнашуына һәм санына карамастан, күчәргә 6 тонна тәшкил итә.

2024 елның язында хәрәкәтне вакытлыча чикләү кертелә торган төбәк әһәмиятендәге автомобиль юллары исемлеге Татарстан Республикасы Транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгының рәсми сайтында «Эшчәнлек» бүлегендә, аннан соң «Юл-транспорт комплексы», «Юл хуҗалыгы», «Хәрәкәтне чикләү» бүлекчәләрендә урнаштырылган.

20 майдан 31 августка кадәр төбәк әһәмиятендәге барлык автомобиль юлларында көндезге һава температурасы 32°стан югары булганда авыр йөкләр ташучы транспорт чаралары өчен хәрәкәтнең вакытлыча чикләнүе 10:00 сәгатьтән 22:00 сәгатькә кадәр кертеләчәк.