«Әйе! Без туберкулезны бетерә алабыз!»

2024 елның 25 марты, дүшәмбе

Мондый девиз астында 2024 елда туберкулезга каршы Бөтендөнья көрәш көне уза, ул ел саен 24 мартта билгеләп үтелә һәм җәмгыятьне туберкулезга каршы  проблемаларга җәлеп итүгә, авыру һәм аны профилактикалау чаралары турында халыкны хәбәр итүгә юнәлдерелгән.

Туберкулез дөньяда  үлемгә китерүче инфекцияләрнең берсе булып кала. Көн саен дөньяда 4100 дән артык кеше үлә, 28 000 гә якын кеше авырый. Җир шарында яшәүче һәр өченче кеше үзендә туберкулез таягы йөртә. Туберкулез дөньяда үлемнең 10 төп сәбәбе арасында кала. Татарстан Республикасында да туберкулез белән авыру проблемасы бүгенге көнгә кадәр актуаль.

Туберкулез- бу җитди йогышлы авыру, ул төрле (башлыча үпкә) локализация, клиник билгеләрнең төрлелеге, интоксикация, организмның аллергиясе белән характерлана, ул еш кына инвалидлыкка һәм хәтта үлемгә китерә. Туберкулезның хроник һәм еш кына яшерен агымы бар, һәм бу авыру кешенең туберкулез таралу ихтималын күп тапкыр арттыра.

Инфекциянең төп чыганагы-туберкулез белән авыручы кеше, шулай ук хайваннар (эре мөгезле эре терлек, кәҗә, этләр) инфекция чыганагы була ала.

Авыру кеше туберкулез таякчаларын тышкы мохиткә төкереге, төчкерүе, йөткерүе , сөйләшүе вакытында бүлеп чыгара. Сәламәт кешеләрнең туберкулез белән зарарлануы авыруның төкерекләре  булган һаваны, шулай ук туберкулез таягы белән  тузан кисәкчәләрен сулаганда була. Инфекция авыруның әйберләрен  кулланганда  да, шулай ук туберкулез белән авыручы сыерлардан  сөт ашаганда да булырга мөмкин. Авыру, кагыйдә буларак, шунда ук килеп чыкмый: йогышланудан алып авыру барлыкка килүгә кадәр берничә айдан берничә елга кадәр булырга мөмкин. Авыруга каршы организмының һәм, беренче чиратта, иммун системасының саклану көчләренең торышы мөһим роль уйный.

Насколько велик риск заболеть?

Туберкулез белән авыру куркынычы күбрәк алкоголь кулланучылар, тәмәке тартучылар һәм тоткынлык урыннарында булган кешеләр. Анамнезда патологиясе һәм иммунитеты түбән булган кешеләр.

Туберкулез белән авыручылар арасында эшләми торган халык шактый зур өлешне тәшкил итә һәм бу безнең заман проблемаларының берсе. Бу кешеләрнең күбесе, берничә ай дәваланып, үз белдеге белән стационардан китәләр. Шул вакыттан бирле дәвалау нәтиҗәсез, авыру тиз үсә. Бу очракта нинди сәламәтләнү турында сүз бара ала? Һәм туберкулез белән авыручы, стационардан киткән кеше бик куркыныч дип әйтергә кирәкме? Беренче чиратта якын туганнар һәм танышлар зыян күрә, контактлы кешеләрнең авыру очраклары гади халыкныкыннан 3-4 тапкыр югарырак. Татарстан Республикасы халкы арасында да туберкулез белән авыручылар арасында дәвалаудан баш тартучы, хастаханә режимын бозучы, инфекция таралу чыганагына әверелгән кешеләр бар.

Бер авыруны дәвалауга  зур  суммалар китә һәм өзлексез дәвалауның сроклары  да зур (авыруның формасына бәйле рәвештә дүрт айдан бер елга кадәр һәм аннан да күбрәк). Шуңа күрә дәвалауның нәтиҗәлелегендә иртә диагностика һәм вакытында башланган дәвалау бик мөһим.

Кызганычка каршы, табибларга еш кына дәвалау, сәламәт яшәү рәвеше алып бару кирәклегенә ышандырырга туры килә, ә авыру үзе үзенең сәламәтлеге турында борчылмый.

Туберкулезга ничек диагноз куела?

Туберкулезны ачыклауның күп ысуллары бар, әмма иртә диагностиканың төп ысуллары булып 15 яшьтән өлкәнрәк булган халыкта күкрәк яше флюорографиясе, шулай ук 12 айлык балаларда һәм яшүсмерләрдә тире эчендәге Манту пробасын (туберкулинодиагностика) кую тора.

Мантуның еллык системалы тире эчендәге пробасы балаларда туберкулез йоктыруны билгеләргә мөмкинлек бирә. Һәм бу инфекциянең локаль формасы әле үсеш алмаган чорда профилактика үткәрергә мөмкинлек бирә. Шуңа күрә табиб-фтизиатрга консультациягә юллама алганда,сәфәрегезне кичектермәгез, балагызның сәламәтлеге шуның белән бәйле булырга мөмкин.

Флюорография узу процедурасы бушлай һәм һәркемгә дә ачык. Күкрәк читлеген флюорографик тикшерү яшәү урыны буенча поликлиникада узарга мөмкин. Туберкулез шикләнелсә, участок табибы яки табиб-белгече клиник тикшерүдән соң туберкулезга каршы диспансерга яки туберкулез кабинетына фтизиатрга консультациягә җибәрәчәк. Флюорографияне озак вакыт узмаса, кеше туберкулез белән авырганын белми дә калырга мөмкин.

Профилактика чаралары нинди?

Барыннан да бигрәк, иммунитетны эш хәлендә тотарга кирәк. Моның өчен дөрес тукланырга, физик яктан актив булырга, ял итәргә һәм алкоголь, тәмәке һәм башка наркотик матдәләр куллану гадәтләрен булдырмаска. Моннан тыш, үз сәламәтлегеңне күзәтергә, авыруларның хроник формага күчүен көтеп тормыйча, шунда ук дәваларга, даими рәвештә медицина тикшерүләре узарга кирәк. Бу хәзер диспансеризация ярдәмендә һәркем өчен мөмкин. Хроник авырулар булганда, аларның кискенләшүенә юл куймаска тырышырга.

Туберкулезны профилактикалау-яңа туган балаларга 3-7 көндә вакцинация һәм 7 һәм 14 яшькә ревакцинация. Бала туберкулез белән бик иртә очраша ала. Прививка баланың иммунитеты барлыкка килсен өчен мөмкин кадәр иртәрәк ясала. Шулай ук БЦЖ прививкасы туберкулезның авыр формалары үсешен булдырмау өчен кулланыла.

Хөрмәтле Татарстан Республикасы халкы һәм кунаклары туберкулезның йогышлы һәм бик куркыныч булуын тагын бер кат искә төшерәбез! Шуны истә тотарга кирәк: туберкулез – ул хөкем карары түгел, ә диагноз. Вакытында диагностикалау, табиб-фтизиатрга мөрәҗәгать итү һәм аның дәвалау буенча барлык киңәшләрен төгәл үтәү авыруны булдырмый кала.

Сезне ел саен күкрәк читлеген флюорографик тикшерү үтәргә, ә ата-аналарга һәм опекуннарга Манту вакцинациясеннән, ревакцинациясеннән һәм аларны үз балаларына куюдан баш тартмаска чакырабыз.

Бергәләп тырышып кына без туберкулез белән көрәшә алабыз!