ТР авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы: Минераль ашламалар кертү һәм туфракны сугару синергетик нәтиҗә бирә

2019 елның 9 апреле, сишәмбе

Бу хакта 8 апрельдә Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгында министр урынбасары Илдус Габдрахманов рәислегендә узган киңәшмәдә әйтелде.  Очрашуның темасы Татарстан Республикасы хуҗалыкларында сугаруда азык культуралары игүнең нәтиҗәлелеген арттыру иде. Киңәшмәдә шулай ук министр урынбасары Нәҗип Хаҗипов, «Татмелиоводхоз» идарәсе ФДБУ директоры Марс Хисмәтуллин, Казан дәүләт аграр университеты профессоры Фаик Софиоллин, хуҗалыклар вәкилләре һәм башка җаваплы затлар катнашты.

Марс Хисмәтуллин Татарстан Республикасында мелиорация программасын гамәлгә ашыру йомгаклары һәм сугарулы игенчелекне алга таба үстерү перспективалары турында сөйләде. Үзенең докладында ул 2018 елда 3,4 мең гектар сугарулы җир төзелүен һәм реконструкцияләнүен, 35 гидротехник корылма һәм буалар ремонтлануын, аларда 89 млн.куб. м су туплануын билгеләп үтте.

Шуны да билгеләп үтәргә кирәк, Татарстан авыл хуҗалыгы җитештерүчеләренә мелиорация чыгымнарының бер өлешен каплауга дәүләт ярдәме каралган:

1.      Су белән тәэмин итү системаларын төзү, реконструкцияләү һәм скважиналар бораулау эшләре башкарылган чыгымнарның 90% күләмендә субсидияләнә. 2018 елда 15 млн. сумлык эшләр субсидияләнгән.
2.      Су сиптерү техникасы һәм насос-көч җиһазлары сатып алу бәясе-70%. Бу максатларга 2018 елда 130 млн. сум бүлеп бирелгән.
3.      Сугарыла торган һәм киптерелә торган җирләрне төзү һәм реконструкцияләү – җитештерелгән чыгымнарның 50% ы.

Татарстан Республикасы шартларында сугару өчен азык культураларын үстерү технологиясенең үзенчәлекләре турында Фаик Софиоллин сөйләде. Ул участок сайлау, табигый печән, көтүлекләрне өске һәм тамырдан яхшырту технологияләренә, үлән һәм травосмесларны сайлауның төп принципларына, күпьеллык үләннәрнең чәчү нормаларына һәм болын ашламалар системасына җентекләп тукталды.

Киңәшмәгә чакырылган сугарулы мәйданнарда мәдәният үстерүче хуҗалыклар вәкилләре агымдагы елга планнар һәм җитештерү буенча практик тәҗрибәләре белән уртаклаштылар.

Чара ахырында Илдус Габдрахманов минераль ашламалардан нәкъ менә сугарыла торган җирләрдә файда күбрәк булуын билгеләп үтте. Шуңа бәйле рәвештә методик рекомендацияләр эшләү һәм сугарулы мәйданчыклар белән эшләүче хуҗалык белгечләре өчен махсус укулар уздыру, шулай ук кызыксынучы хуҗалыкларга гидропортчылар алуда ярдәм итү турында Карар кабул ителде. Хуҗалыкларның үзләренә авыл хуҗалыгы культураларын урнаштыру һәм тукландыру карталары әзерләргә тәкъдим ителде.

Мәгълүмат өчен:
Гидроподкормщики-бу махсус өстәмә җайланмалар к дождевальным машинам яки җайланмалар, шулай ук мөстәкыйль технологик җиһазлар әзерләү өчен концентрированных удобрительных растворов һәм дозирования аларны агымына су аша всасывающую линия насоса яки напорную магистраль оросительной системасы.