Архив хезмәтенә -100 яшь.

10 мартта архив хезмәткәрләренең һөнәри бәйрәме билгеләп үтелә. Россия Федераль архив хезмәте коллегиясенең 2002 елның 5 мартындагы карары нигезендә бәйрәм көне итеп 10 март көне сайланды. Бу көнне 1720 елда Петр Бөек иде имзаланган «генераль регламент яки Устав». Ул барлык дәүләт хакимияте органнарында Архивлар һәм архивариусның дәүләт вазыйфасын кертә, аңа «хатларны яхшы җыярга, реестрларны чияләргә, битләр күреп алырга...»тиешле. Петр I реформаларын Россия Дәүләт архив хезмәте формалаштыра башлый.
 Хәзерге вакытта Буа муниципаль районы архивында районның икътисади, мәдәни һәм социаль үсешен чагылдыручы 429 фондта урнашкан 47 574 саклау берәмлеге саклана:
- идарә документлары-32 171 саклау берәмлеге;
- шәхси состав буенча документлар-15 271 саклану берәмлеге;
- шәхси продуктның документлары-20 берәмлек саклау берәмлеге;
- фотодокументлар-112 саклау берәмлеге.
Иң иртә документ 1915 нче елда «Буа өязе укытучыларының шәхси составы китабы»белән билгеләнә.
Хәзерге вакытта архив бүлегендә капиталь ремонт үткәрелде, өстәмә бүлмәләр бүлеп бирелде, архив документларын саклау өчен күчмә стеллажлар сатып алынды һәм урнаштырылды.
Архив документлары белешмә эше өчен киң кулланыла.
2017 ел эчендә гражданнардан һәм оешмалардан 1 376 социаль-хокукый характердагы сорау керде. 90% тан артык уңай җаваплар бирелде. Гарызнамәләрнең төп тематикасы: хезмәт стажы, хезмәт хакы, гражданнарның һәм оешмаларның милек торышы турында. Укытучылар, студентлар һәм мәктәп укучылары документларны тикшеренү эше өчен кулланалар.
2018 елның 15 гыйнварыннан Татарстан Республикасы Дәүләт хезмәтләре порталында яңа электрон сервис – хезмәт хакы турында архив белешмәләре бирү турында гаризалар кабул итү һәм электрон рәвештә картайган. Электрон рәвештә гариза бирү өчен гражданинда ЕСИА стандарт хисап язмасы булган шәхси кабинет булырга тиеш, илнең дәүләт оешмаларында электрон рәвештә хезмәт күрсәтү өчен файдаланырга мөмкин булган университетьуниверсаль парольне күрсәтергә кирәк. Моның өчен ЕСИА «шәхси кабинетын» рәсмиләштерергә кирәк, моны теләсә кайсы КФҮдә эшләргә була. Исегезгә төшерәбез, мондый белешмәләр пенсияләрне рәсмиләштерү яки хезмәт кенәгәсен торгызу өчен еш кирәк. Шунысы мөһим: мондый белешмәне кеше үзе генә ала ала, ышанычлы затларга хезмәт күрсәтү мөмкин түгел.
Архивчылар, хәзерге вакытта, һәрвакыт үткәннәргә чумганнар, аннан башка киләчәк юк. Алар вакыт элемтәсе, кеше тормышының документаль таныклыкларын саклап кала.
Алда учреждениеләр, предприятиеләр, оешмалар архивларында кичектергесез эшләр күп. Районның авыл хуҗалыгы формированиеләрендә документларның сакланышын тәэмин итү һәм тасвирлау мәсьәләләре хәл итүне таләп итә. Кече предприятиеләрнең, ассоциацияләрнең һәм башка оешмаларның документларын югалтмас өчен, шәхси состав буенча документлар тапшыру процессын тизләтү мөһим. Район хәзинәсенең документаль мирасын саклау һәм арттыру, аны куллану мөмкинлеген тәэмин итү турында кайгырту-замандашларга һәм балаларга кирәк.
 Ведомстводан тыш архив хезмәткәрләренә бәйрәм белән котлап, сәламәтлек, нәтиҗәле эш һәм документаль мирасны саклау һәм арттыруда уңышлар телим.

Буа муниципаль районы башкарма комитетының архив бүлеге җитәкчесе Л. Р. Сәмәрханова

DOCX,