Буа үзәк район хастаханәсенең баш табибы Рөстәм Сәмәрханов иң яхшы архив конкурсында җиңүчеләргә грантлар бирү турындагы килешүләргә кул куюда катнашты

Кичә, 29 ноябрьдә, Казанда «Татарстан Республикасы дәүләт (муниципаль) архивының иң яхшы коммерциячел булмаган оешмасы һәм гавами хакимият органы архивы " конкурсында җиңүчеләргә грантлар бирү турында килешүләр имзаланды. Хәзер җиңүче архивлар үзләренә тиешле грантлар ала алачак. Тантаналы чарада Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Ләйлә Фазлыева, Татарстан Республикасының Архив эше буенча дәүләт комитеты рәисе Гөлнара Габдрахманова катнашты.

Җиңүчене сайлаганда конкурс комиссиясе беренче чиратта хисап документларын алып баруның сыйфаты һәм архив эшен эчке оештыру кебек аспектларны исәпкә алды. "Җиңүчеләр кызыклы, үзенчәлекле. Алар үзләренең матур проектларын тәкъдим иттеләр һәм системалы якын килүне аерым игътибар иттеләр», – дип ассызыклады Ләйлә Фазлыева.
"Буа үзәк район хастаханәсе" ДАССОның архивы III урынны алды һәм 500 мең сумлык грант алды. «Милләт сәламәтлеге – ил байлыгы» конкурс проектын Буа үзәк район хастаханәсенең баш табибы Рөстәм Сәмәрханов уңышлы яклады.
Килешүләргә бер яктан Гөлнара Габдрахманова һәм икенче яктан иң яхшы архив исеменә конкурс җиңүчеләре кул куйды. "Конкурсны бәяләгәндә мәсьәләнең заманча саклау чаралары һәм финанс ягы белән тәэмин ителмәгән, ә архивларның эчке эшен оештыру, документларны сыйфатлы алып бару өстенлекле булды", – дип билгеләп үтте Гөлнара Зәкәриевна һәм электрон архивлар турында кайгыртучы оешмаларның аерым өстенлеге булуын ассызыклады.

Исегезгә төшерәбез, ярышларда республиканың коммерцияле булмаган оешмалары һәм ведомстволары катнашты, коммерциячел предприятиеләр арасында конкурс аерым узды. Коммерцияле булмаган оешмалар һәм дәүләт структуралары арасында иң яхшы архивка ТР Урман хуҗалыгы министрлыгы, ә коммерцияле оешмалар арасында «Челтәр компаниясе»ААҖ ия булды. Ике җиңүче дә 1әр миллион сум акча алачак.

DOCX, 15.7 Кб