Казан табигатьне саклау прокуратурасы хәбәр итә

2018 елның 3 декабре, дүшәмбе

Татарстан Республикасында суд табигать саклау прокуроры таләбе белән килеште һәм ташландык суларны норматив чистартуны оештыруны йөкләде.

Казан районара табигать саклау прокуратурасы «ЗВКС»АҖ агынты суларны ташлаганда су объектларын саклау турындагы законнарның үтәлешен тикшерде.
Тикшерү барышында республиканың Яшел Үзән районында су белән тәэмин итү һәм ташландык суларны агызу белән шөгыльләнүче торак-коммуналь өлкә оешмасының, Куйбышев сусаклагычыннан юынты суларны агызганда таләп ителә торган чистартуны тәэмин итмәве ачыкланды, кайбер матдәләр: ионам-аммония, нитрит, нитратлар, сөлфатлар һәм фосфатлар буенча рөхсәт ителгән пычрату нормативларыннан артып китүенә юл куя.
Закон бозуларны бетерү максатыннан, прокуратура оешмага күрсәтмә биргән.
Закон бозу очракларына бәйле рәвештә, табигатьне саклау прокуроры ИКОМОС белән судка мөрәҗәгать итте.
Суд карары нигезендә белән "ЗВКС" Акционерлык Җәмгытенә Куйбышев сусаклагычына ташланучы суларны норматив чистартуны тәэмин итү йөкләнде.