Казанда Буаның "Форпост-хокук тәртипләре" н бүләкләделәр

2019 елның 20 июле, шимбә

Татарстан Эчке эшләр министрлыгында "Закон территориясе " республика конкурсына йомгак ясалды. Татарстан Республикасы Премьер-министры вазыйфаларын вакытлыча башкаручы Рөстәм Нигъмәтуллин, Татарстан Республикасы буенча Эчке эшләр министры полиция генерал-лейтенанты Артем Хохорин, шулай ук республика министрлыклары һәм ведомстволары җитәкчеләре аның җиңүчеләрен һәм лауреатларын котладылар.

Бүләкләү тантанасында ТР Дәүләт Советының Законлылык һәм хокук тәртибе комитеты рәисе урынбасары Рафил Ногманов, шулай ук ТР Эчке эшләр министрлыгы каршындагы Иҗтимагый совет һәм ведомствоның ветераннар советы әгъзалары катнашты.

Иң көчле конкурсантларны котлап, Рөстәм Нигъмәтуллин хәбәр иткәнчә, нәкъ менә хокук саклау органнары белән битараф булмаган кешеләрнең хезмәттәшлеге нәтиҗәсендә республикада тотрыклы оператив хәл саклана. "Конкурска ихтыяҗ зур һәм актуаль, ә анда катнашучылар хөрмәт һәм танылуга лаек, чөнки аларның Җиңүенең төп шарты - актив тормыш позициясе, тирә - юньне яхшырак һәм куркынычсыз итәргә омтылу",-дип ассызыклады Татарстан Республикасы Премьер-министры вазыйфаларын вакытлыча башкаручы.

Артем Хохорин, үз чиратында, республика Хөкүмәтенә конкурска ярдәм күрсәткәне һәм аны популярлаштырганы өчен рәхмәт белдерде.  «Закон территориясе» җиңүчеләрен билгеләү елдан-ел авыррак бара, анда битараф булмаган кешеләр катнаша. Аларның һәрберсенең активлыгы безнең җәмгыятьтә хокук бозу дәрәҗәсен киметә, гражданлык җәмгыяте һәм хокук саклау органнарының үзара хезмәттәшлеге турында сөйли, алар арасында ышанычны ныгыта», - дип билгеләп үтте Татарстан Эчке эшләр министрлыгы башлыгы.

"Форпост-хокук тәртибе" җәмәгать тәртибен саклау буенча яшьләр формированиеләре үзәге җитәкчесе Мостафина Резидә Илгизәр кызы "Закон территориясе" республика конкурсында "Яшь буынны тәрбияләүгә өлеш керткән, яшьләрдә һәм үсмерләрдә җәмгыятьнең хокукый нигезләренә хөрмәт формалаштырган өчен " номинациясендә бүләк алды.

Билгеләп үтәргә кирәк, Резидә Илгизәр кызы үзенең командасы белән эчке эшләр бүлеге хезмәткәрләре белән берлектә районда җәмәгать тәртибен саклау буенча зур эш башкаралар.

Конкурста катнашучыларны бәяләү критерийлары булып муниципаль берәмлек территориясендә җинаятьчелек һәм хокук тәртибе торышы, җәмәгать тәртибен тәэмин итүдә ирекле халык дружиналарының катнашуы, хокук тәртибен саклау җәмәгать пунктларының эшчәнлеге һәм матди–техник җиһазландырылуы, Эчке эшләр органнарына матди-техник һәм социаль-көнкүреш тәэминаты мәсьәләләре буенча ярдәм күрсәтү, хокук саклау юнәлешендәге чараларны оештыру тора, балигъ булмаганнарның күзәтүчесезлеген һәм хокук бозуларын профилактикалау эшендә булышлык күрсәтү.