Буа районында бушлай янгын хәбәрчеләре урнаштыруның яңа этабы башланды.

2020 елның 22 мае, җомга

Янгын хәбәрчесе булу- янган йорттан яки фатирдан котылуның бүгенге көндә иң нәтиҗәле ысулы. Ул бер минут эчендә янгын чыганагын билгеләргә һәм куркыныч турында сигнализацияләргә сәләтле. Хәтта кечкенә генә янгын очрагында да, датчиклар тавыш чыгарып, бик тиз эшлиләр. Бу, үз чиратында, янгынны вакытында ачыкларга һәм, иң мөһиме, кешеләрнең гомерен саклап калырга мөмкинлек бирәчәк.

Исегезгә төшерәбез, автоном янгын хәбәрләрен урнаштыру программасы ТР Президенты Рөстәм Миңнеханов тарафыннан өч ел элек башланган иде. Нәкъ менә Татарстан Президенты карары буенча янгын хәбәрчеләре күп балалы һәм имин булмаган гаиләләрнең фатирларына, шулай ук инвалидлар, Бөек Ватан сугышы ветераннары һәм республиканың ялгыз өлкән яшьтәге кешеләре яши торган йортларга бушлай урнаштырыла башлады. Әлеге программа кысаларында республика бюджеты акчалары хисабына 20,3 мең йортка 75 мең хәбәр итүче урнаштырылган, быел 84 меңне урнаштыру планлаштырыла.

Буа районында икенче этапка керештеләр, аның кысаларында 1200гә якын хәбәр итүче урнаштырылачак, бер хуҗалыкка 4 автомат янгын хәбәрчесе. Беренче этап кысаларында 924 урнаштырылды. Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, янгынга каршы хезмәт хезмәткәрләре социаль яклау бүлеге белгечләре белән берлектә алдан шалтыратып, үзләренең визиты турында кисәтә. Шул ук вакытта янгын хәбәрләрен урнаштыру буенча техник эш кенә алып барылмый, һәр йорт хуҗасы, гаиләсе белән янгын-профилактик чаралары белән дә таныштырыла. "Фатирларны һәм йортларны янгын датчиклары белән җиһазландыру янгын нәтиҗәләрен бетерүгә зур чыгымнар һәм фаҗигаләр булдырмаска ярдәм итәчәк. Бигрәк тә балалар яши торган йортларда бу җайланмалар кирәк", - дип ассызыклады белгечләр.

Буалыларны гадәттән тыш хәлләр министрлыгы яки газ хезмәте хезмәткәрләре тарафыннан тәкъдим ителгән һәм бинаны янгын куркынычсызлыгы таләпләрен үтәү буенча тикшерү үткәрергә тәкъдим иткән мошенниклар да активлашты, дип кисәтәбез. Гади психологик алымнардан файдаланып, мошенниклар өлкән яшьтәге кешеләргә ышанычка җиңел керә, шуңа күрә, нигездә, өлкән яшьтәге кешеләр алдау

корбаны була. Гражданнарны уяулыкны югалтмаска өндибез һәм гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәрләре, янгын сүндерүчеләр беркайчан да фатирларга йөрми һәм үз хезмәтләрен тәкъдим итми, өстәвенә түләүлене. Алардан документларын сорарга онытмагыз. Таныклыкның чынлыгын сез һәрвакыт 8(84374) 32872, 31501, 01, кәрәзле телефоннан – 101 шалтыратып раслый аласыз.