Татарстан Росреестры каршындагы Иҗтимагый советның чираттагы утырышы булды

2020 елның 28 августы, җомга

Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсе каршындагы Иҗтимагый советның чираттагы утырышы булды. Чикләү чараларына бәйле рәвештә, чара элеккечә онлайн режимда уза. Утырышны Иҗтимагый совет рәисе Динә Гайзатуллина алып барды. Татарстан Росреестрын Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары вазыйфаларын башкаручы Лилия Борһанова тәкъдим итте.

Аны үткәрү вакытында Татарстан Росреестры экспертлары 11 августта үз көченә кергән дәүләт кадастр бәяләвен камилләштерү турындагы Федераль законның төп нигезләмәләрен яктырттылар, шулай ук Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсе эшчәнлегенең ачыклыгын тәэмин итү турында сөйләде.

Шулай итеп, күчемсез милекне кадастр бәяләве бүлеге башлыгы Алсу Әбделманова үз чыгышында кадастр бәясен камилләштерү турындагы Законны билгели торган төп яңалык - кадастр бәясен билгеләүдә барлык хаталар да күчемсез милек объекты хокукына ия булу файдасына каралуын ассызыклады. Мәсәлән, кадастр бәясен билгеләүдә хаталарны төзәтү аның кимүенә китерсә, яңа бәя дәгъва белдерелгәнне ретроспектив рәвештә алыштыра. Бәясе арткан очракта, ул киләсе елдан гына кулланылачак.

Татарстан Росреестрының гражданнар белән эше турында Иҗтимагый совет әгъзаларына хәбәр итеп, гомуми тәэмин итү бүлеге башлыгы Гөлназ Исмәгыйлева бүгенге көндә Татарстан Республикасында махсус санитар-эпидемиологик режим кертелүгә бәйле рәвештә гражданнарны шәхси кабул итү вакытлыча туктатылуын, консультацияләр телефон элемтәсе, видеоэлемтә, Интернет-кабул итү һ.б. аша алып барылуын әйтте. Агымдагы елның 8 аенда Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсенә 68 меңнән артык мөрәҗәгать килгән, бу 2019 елның шул ук чоры белән чагыштырганда 18% ка күбрәк. Мөрәҗәгатьләрнең зур өлеше – 55 меңнән артык-юридик затлардан идарәгә кергән мөрәҗәгатьләрнең гомуми саны арасында шикаятьләр дә бар иде, әмма аларның берсе дә нигезләнмәгән иде. Гражданнар мөрәҗәгатьләре белән эшләү – канцелярия эше генә түгел, идарәнең барлык бүлекләренең уртак эше дә, дип ассызыклады Гөлназ Исмәгыйлева: «Гражданнар мөрәҗәгатьләрен карауда катнашучы Идарә хезмәткәрләре үзләрендә куелган мәсьәләләрне өйрәнүгә игътибар белән карыйлар, аларны формаль рәвештә карап тикшерүгә юл куймауга юнәлтеләләр. ТР Прокуратурасы тарафыннан үткәрелгән тикшерү нәтиҗәләре буенча 2020 ел башында гомуми тәэмин итү бүлегенең эшен оештыру дәрәҗәсе югары дип танылды, бу безгә алга таба эшләү өчен өстәмә мотивация бирә».

Иҗтимагый советның киләсе утырышын 2020 елның декабрендә үткәрү планлаштырыла. Аны үткәрү кысаларында дәүләт хезмәтләре күрсәткәндә идарә эшчәнлегендә коррупциягә каршы чаралар каралачак.

Игътибарга

Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсе каршындагы Иҗтимагый совет эшчәнлеге (аның составы, эш планы һ. б.) турында тулырак мәгълүмат белән рәсми сайтта танышырга мөмкин rosreestr.tatarstan.ru «коллегиаль һәм киңәшмә органнары» өстәмә битендә.