Буалылар актуаль IT-компетенцияләрне бушлай үзләштерә алачак

2020 елның 16 октябре, җомга

2020 елда программалаштыру, цифрлы маркетинг, маркетинг һәм цифрлы икътисадның башка компетенцияләре буенча курсларда илнең 48 төбәгеннән 33 000 россияле бушлай белем ала алачак. Дәүләттән персональ санлы сертификатларны бирү 15 октябрьдә «Россия Федерациясенең цифрлы икътисады» илкүләм проектының «Цифрлы икътисад өчен кадрлар» федераль проекты кысаларында старт алды.

Сертификатка гаризаны цифровойсертификат.рф. сайтында бирергә мөмкин.аны пенсия яшенә җитмәгән, югары яки урта һөнәри белемле Россиянең балигъ булмаган гражданнары ала ала. Шәхси цифрлы сертификатларга ия булучылар шулай ук «Цифрлы икътисад» коммерцияле булмаган автоном оешмасының эш төркеме тарафыннан хупланган субъектта даими яки вакытлыча теркәүгә ия булырга тиеш.

Укулар тулысынча дистанцион форматта уза, аның нәтиҗәләре буенча тыңлаучылар квалификация күтәрү турында рәсми таныклык алачаклар. Шәхси цифрлы сертификатлар ярдәмендә Россия халкы ясалма интеллект, программалаштыру һәм ИТ-продуктлар булдыру, сәнәгать дизайны һәм 3D-модельләштерү, киберкуркынычсызлык һәм мәгълүматны саклау, цифрлы маркетинг, цифрлы дизайн һ.б. кебек 22 үтә күренмәле юнәлештә өстәмә һөнәри белем алырга мөмкин.

Цифрлы икътисад-ул программалаштыру турында гына түгел, ә үзгәрүчән дөнья турында да, анда барлык һөнәрләр дә цифрлы, укытучыдан алып токарьга кадәр, архитектордан алып психологка кадәр, дип билгеләп үтә 2035 университетының цифрлы икътисад өчен кадрлар буенча компетенцияләр үзәге идарәче директоры Олег Подольский. «Вакытны күп таләп итә торган эш бөтен җирдә автоматлаштырыла, һәм цифрлы технологияләргә ия булган кешеләр кирәклерәк була бара. Тормышта бер тапкыр вуз яки көллиятне тәмамлау гына җитми, квалификацияне гомер буе күтәрергә кирәк. Шәхси цифрлы сертификат-ул укыту турында гына түгел, ә цифрлы киләчәккә билет та. Яңа күнекмәләр белән үзеңне яңа юнәлештә сынап карарга гына түгел, ә һөнәрне дә алыштырырга, агымдагы карьераны үстерергә, читтән торып эшләргә, төп эш белән бергә алып барырга да була. Сертификат алу өчен, профильле белем алу мәҗбүри түгел: программалар башлангыч, база һәм алдынгы әзерлек дәрәҗәсе булган кешеләргә исәпләнгән", - дип шәрехләде Подольский.

Сертификатларны алучыларны теркәү 2035 университеты проекты операторы платформасында уза. Расланган кулланучыларга сайлап алу өчен 72 академик сәгатькә кадәр белем бирү курслары ачык булачак. Шәхси цифрлы сертификатларны алучылар белем бирү программалары белән тәэмин итүчеләр платформаларында белем алачак: Нетология, Кванториум, Саклык банкының Корпоратив университеты, Иннополис Университеты, НТИ белем бирү компетенцияләре үзәге, шулай ук Россия югары уку йортлары: «СТАНКИН» МДТУ, Томск дәүләт университеты, Казан федераль университеты, Башкорт дәүләт университеты, Балтыйк буе федераль университеты, Көнчыгыш Себер дәүләт технологияләр һәм идарә университеты, Курск дәүләт университеты, Липецк филиалы, Тольятти дәүләт университеты, Волгоград дәүләт техник университеты, Төньяк-Кавказ федераль университеты, Көнчыгыш икътисад-юридик гуманитар академиясе, Ростов дәүләт икътисад университеты (РИНХ) һәм башкалар катнашты.

2020 ел проектында РФнең 48 төбәге катнаша: Алтай крае, Белгород өлкәсе, Владимир өлкәсе, Волгоград өлкәсе, Вологда өлкәсе, Воронеж өлкәсе, Иваново өлкәсе, Кабарда-Балкар Республикасы, Калининград өлкәсе, Кемерово өлкәсе, Киров өлкәсе, Кострома өлкәсе, Ленинград өлкәсе, Липецк өлкәсе, Ленинград өлкәсе, Магадан өлкәсе, Ненец автономияле округы, Түбән Новгород өлкәсе, Омск өлкәсе, Оренбург өлкәсе, Пенза өлкәсе, Приморский крае, Алтай крае, Алтай өлкәсе, Магадан, Башкортстан Республикасы, Дагыстан Республикасы, Калмыкия Республикасы, Кырым Республикасы, Мордовия Республикасы, Татарстан Республикасы, Ростов өлкәсе, Ставрополь крае, Томск өлкәсе, Тула өлкәсе, Удмуртия Республикасы, Ханты-Манси автономияле округы, Чуваш Республикасы, Ярославль өлкәсе, Коми Республикасы, Архангельск өлкәсе, Төмән өлкәсе, Әстерхан өлкәсе, Саха (Якутия) Республикасы, Орел өлкәсе, Псков өлкәсе, Бурятия Республикасы, Пермь крае, Чечен Республикасы һәм Яһүд автоном өлкәсе.

«Россия Федерациясенең цифрлы икътисады» милли проекты планнарына ярашлы рәвештә, шәхси санлы сертификатлар проекты 2024 елга кадәр дәвам итәчәк. 2019 елда программа сынау форматында узды, Башкортстан, Татарстан, Тула һәм Ростов өлкәләреннән, шулай ук Саха (Якутия) Республикасыннан 5000 кеше сертификатлар алды.

Гаризалар бирү өчен һәм тулырак мәгълүмат алу өчен 8 800 600 35 15  номерлы кайнар линия эшли.