Татарстан Росреестры эксперты өлешле катнашу шартнамәләрен дәүләт теркәвенә алу үзенчәлекләре турында аңлатты

2020 елның 23 октябре, җомга

Татарстан Росреестры төзелеш алып баручылар һәм кредит оешмалары вәкилләре өчен онлайн-семинарда катнашты. Чараның максаты - эскроу счетларын файдаланып торак төзелешен проектлы финанслау өлкәсендә күчемсез милек һөнәри базарында катнашучыларның компетенцияләрен күтәрү. Семинар Татарстан Республикасы буенча Милли банк бүлеге тарафыннан башкарма хакимият органнары белән берлектә оештырылды.

Татарстан Росреестрыннан эксперт булып юридик затларның күчемсез милкен дәүләт теркәве бүлеге башлыгы урынбасары Альбина Магсумова чыгыш ясады.

Ведомство вәкиле аңлатканча, Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе тарафыннан эскроу-счетлар кулланып төзелә торган 74 күпфатирлы торак йортка карата өлешле төзелештә катнашу шартнамәләре дәүләт теркәве уздырылган.

Альбина Магсумова билгеләп үткәнчә, төзүче торак төзелешенең бердәм мәгълүмат системасында түбәндәге документларны урнаштырырга тиеш:

-төзелешкә рөхсәт.

- проект документациясенә экспертиза нәтиҗәләре,

- җиргә хокук билгели торган документлар (өстәвенә, милек хокукы яисә аренда шартнамәсе (субарендлар) Росреестрда теркәлгән булырга тиеш).

- проект декларациясе,

-төзелеш объектының проблемалы булуы-түгелме, контроль органы бәяләмәсе,

өлешләп төзелештә катнашу турында шартнамәләр проектлары һәм башкалар.

Өлешле төзелешнең беренче катнашучысы белән төзүче төзелгән өлешле катнашу шартнамәсен теркәгәндә, төзүче түбәндәгеләрне  тапшырырга тиеш:

- төзелешкә рөхсәт;

- төзүченең һәм проект декларациясенең законда билгеләнгән таләпләргә туры килүе турында контроль органы бәяләмәсе;

- проект декларациясе.

Теркәлү өчен кирәкле югарыда күрсәтелгән документлар белән беррәттән, төзүче мәҗбүри рәвештә аның эшчәнлегенә кагылышлы документларны тапшырырга тиеш, шул исәптән:

- дәүләт теркәве турында гариза;

- өлешләп төзелештә катнашу турында шартнамә;

- төзелә торган күпфатирлы йорт, күчемсез мөлкәтнең башка объекты планын, аның урнашу урынын, төзелә торган күпфатирлы йорт, торак һәм торак булмаган биналарның башка объекты составындагы микъдарын, машина урынын, күрсәтелгән биналарның һәркайсының планлаштырыла торган мәйданын һәм машина урынын күрсәтеп.

Шулай ук Татарстан Росреестры эксперты өлешле төзелештә катнашу шартнамәсендә нинди җитди шартлар булырга тиешлеге турында сөйләде, шул исәптән счет-эскроу механизмын кулланып:

1) күпфатирлы йортны файдалануга кертүгә рөхсәт алганнан соң, төзүче проект документациясе нигезендә өлешле төзелешнең конкрет объектын төзүнең конкрет объектын төзүне билгеләү (шул исәптән: өлешле төзелеш объектының планы, аның урыны, күпфатирлы йортның төп характеристикалары һ.б.);

2) өлешле төзелештә катнашучыга өлешле төзелеш объектын төзүче тарафыннан тапшыру срогы;

3) шартнамәнең бәясе, аны түләү сроклары һәм тәртибе;

4) өлешле төзелеш объектына гарантия срогы;

5) өлешле төзелештә катнашучыларның акчаларын җәлеп итү шартларының берсе:

- компенсация фондына түләүләрне (кертемнәрне) түләү бурычларын үтәү;

- әлеге Федераль законның 15.4 статьясында каралган тәртиптә эскроу счетларында өлешле төзелештә катнашучыларның акчаларын урнаштыру;

- әлеге Федераль законның 18.1 статьясындагы 5 өлешендә каралган шартлар, әлеге Федераль законның 18.1 статьясындагы 1 өлешендә күрсәтелгән очракта.

Шул ук вакытта Альбина Мәгъсүмова, счет-эскроу механизмын кулланып өлешле төзелештә катнашу шартнамәсе төзелгән очракта, шулай ук өлешле төзелештә катнашучының (депонентның) әлеге банк турында белешмәләр (исеме, фирма исеме, урнашу урыны һәм адресы, электрон почта адресы) күрсәтеп, эскроу счетында ачылган өлешле төзелештә катнашу шартнамәсе (деполанган сумма) төзелгән очракта, өлешле төзелештә катнашу шартнамәсе бәясен түләү бурычы каралырга тиеш, дип игътибарны юнәлтте.

Өлешләп төзүдә катнашу шартнамәсен дәүләт теркәве өчен дәүләт пошлинасы күләме:

- физик затлар өчен-350 сум;

- оешмалар өчен-6 000 сум.