«ЯШЬ ГАИЛӘ» СОЦИАЛЬ ИПОТЕКА ПРОГРАММАСЫ ДӘВАМ ИТӘ

2020 елның 8 декабре, сишәмбе

Торак шартларын яхшыртуга мохтаҗ яшь гаиләләргә торак урыннары бирү тәртибе Татарстан Республикасында социаль ипотека системасында Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 2020 елның 13 июлендәге 587 номерлы карары белән расланды.

ТР Президентының яңа программаны эшләтеп җибәрү турындагы карары бюджет өлкәсендә эшләүче яшь гаиләләрнең барлык категорияләренә социаль программа буенча фатир сатып алырга мөмкинлек бирәчәк. «Яшь гаилә» соципотекасының республика программасында 18 яшьтән 35 яшькә кадәрге ир белән хатын рәсми рәвештә теркәлгән гаиләләр катнаша ала, 36 яшьтән яшьрәк ир белән хатынның берсе булса да (ул гариза бирүче булып чыгыш ясаса) программада катнашу мөмкинлеге бар. Программада тулы булмаган гаиләләр дә катнаша ала - әгәр ялгызының тәрбиядә баласы булса.

Моннан тыш, социаль ипотека килешүе гамәлдә булган вакытта һәр бала туу өчен дәүләт фатир бәясеннән 200 мең сум акча күчерә.

Программаның операторы булып Татарстан Республикасы Дәүләт торак фонды тора. "Яшь гаиләләр" ТР ДТФ соципотека программасында катнашу өчен учетка кую өчен мөрәҗәгать итүчене теркәү урыны буенча башкарма комитетына мөрәҗәгать итәргә кирәк.

Татарстанның барлык категория яшь гаиләләре өчен «Яшь гаилә» социаль ипотека программасында катнашуның төп критерийлары:

- гариза бирүченең исәпкә кую өчен яше – ир белән хатынның берсе яки әти-әнисенең тулы булмаган гаиләдә-35 яшьтән дә өлкәнрәк түгел (шул исәптән). Исәпкә баскач, гариза бирүче программада катнашу хокукын саклый һәм 36 яшькә җиткәннән соң

-  гаилә торак шартларын яхшыртуга мохтаҗ дип санала. Әгәр гаиләдә 1 кешегә 18 кв.м дан да кимрәк торак туры килсә, ул анда язылган яки хуҗа булса, билгеләнә.;

- мөрәҗәгать итүче - Татарстан Республикасында яшәүче (Татарстанда теркәлгән);

- мөрәҗәгать итүче Татарстанда хезмәт эшчәнлеген гамәлгә ашыра, шул исәптән шәхси эшкуар, үз-үзенә эшләүче һәм түләү сәләтен расларга мөмкин;

- торакның норматив бәясенең 10 %ын түләгәндә, фатирны сайлау мөмкинлеге;

- 28,5 елга кадәр вакыт дәвамында яшь гаилә белән фатир бәясен түләү мөмкинлеге;

- ике кешенең гаиләсенә торак мәйданы нормативы - 42 кв.м., 3 һәм аннан да күбрәк кешенең гаиләсенә - һәркайсына 18 кв.м;

- социаль ипотека шартнамәсе гамәлдә булган вакытта һәр бала туганда, дәүләт 200 мең сумлык бурычын юкка чыгара;

- 1 кв.метрның ташламалы бәясе 35 мең сумнан 42,7 мең сумга кадәр (муниципалитетка карап);

- Татарстан Республикасы Дәүләт торак фонды (ДТФ) соципотека ставкасы еллык 7 % тәшкил итә.

«Яшь гаилә» социаль ипотека программасында катнашу өчен:

1. Исәпкә кую өчен теркәлү урыны буенча Башкарма комитетка мөрәҗәгать итәргә. Кирәкле документлар исемлеге (11 биттә) ТР хокукый мәгълүмат сайтында:

2. гаилә исәп-хисап эшен ачуга, баланска 1 мең сум акча кертергә;

3. җыелма реестрга кертелгәннән соң, ДТФ белән килешү төзү өчен, ДТФның тиешле төбәкара вәкиллегенә мөрәҗәгать итәргә. Тулырак мәгълүмат ДТФ сайтында https://gilfondrt.ru/sotrudnichestvo/uchastnikam/

4. торак бәясенең 10% һәм аннан күбрәк өлешен керткәндә беренчел кертем  кертү-ТР Дәүләт торак фондыннан фатир сайлау;

5. торак өчен йомгаклау протоколын бирү;

6. гаиләне фатирга ( йортка) күчерү;

7. сатып алынган торак өчен айлык түләүләр (28,5 елга кадәр кичектерү);

8. тулысы белән түләп бетергәннән соң- гаилә милкенә торак рәсмиләштерү.