Татарстан Республикасы буенча Кадастр палатасы: күчемсез милеккә 65 меңнән артык документ ихтыяҗ булмаганнар исәбендә

2021 елның 13 гыйнвары, чәршәмбе

2020 елда Татарстан Кадастр палатасы архивына 65 402 күчемсез милеккә ихтыяҗ булмаган документ килде, бу 2019 елның шул ук чоры белән чагыштырганда 22 процентка кимрәк (84 287 документ).

Сүз, дәүләт кадастр исәбе һәм хокукларны теркәү өлкәсендә дәүләт хезмәтләре күрсәтү нәтиҗәләре буенча әзерләнгән күп функцияле үзәкләрдә татарстанлылыр тарафыннан "онытылган" документлар турында бара. Күчемсез милек документларын бирүгә әзер булган документлар аларның офисларында 30 календарь көн тора. Шушы вакыт үтү белән алар, соралмаган кебек, Кадастр палатасы архивына саклауга тапшырыла. Соңгы өч елда учреждение архивына күчемсез милеккә документларның 210 меңнән артык оригиналы килгән.

«Еш кына" ихтыяҗ булмаган" документлар сатып алу-сату, бүләк итү килешүләре була. Нигездә, бу күчемсез милек сатучыларының нөсхәләре, шулай ук электрон чыганакларда межа һәм техник планнарның төп нөсхәләре, Бердәм дәүләт күчемсез милек реестрыннан заклад һәм өземтәләр. Ай саен безгә биш меңнән артык шундый документ саклауга килә һәм аларның 10% ы гына гариза бирүчеләр тарафыннан алына. Гражданнарның игътибарын әлеге документларның теләсә кайсы тормыш хәлендә кирәк булуына юнәлтәсем килә. Мәсәлән, кредит, милек сатканда, салым яки судта шулай. Шуңа күрә гражданнарга документларны архивта калдырмаска киңәш итәбез», - дип аңлатты ТР буенча Кадастр палатасы архивын алып бару башлыгы Елена Хафизова.

Белешмә өчен

Исегезгә төшерәбез, документларны вакытында алмаган Татарстан Республикасы шәһәр һәм районнарында яшәүчеләр Кадастр палатасы архивына түбәндәге адрес буенча мөрәҗәгать итә ала: Казан шәһәре, Кулагин ур., 1. 2017 елдан Татарстанның Кадастр палатасына ихтыяҗ булмаган документларны бирү һәм саклау вәкаләтләре бирелде. 2017 елның 1 гыйнварына кадәр онытылган документлар Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсендә саклана.

Татарстан Республикасы буенча Кадастр палатасы матбугат хезмәте