Җиңү өчен рәхмәт! Ранис Камартдинов ветераннарны якынлашып килүче Җиңү көне белән котлады

2021 елның 27 апреле, сишәмбе

Ел саен Бөек Җиңүнең 70 еллыгы алдыннан безнең районда яшәүче ветераннарыбызга шәхсән барып, хәлләрен белешеп тору матур традициягә әйләнде. Район җитәкчелеге, депутатлар шәхсән үзләре Бөек Җиңү өчен рәхмәт белдерәләр һәм нык сәламәтлек телиләр.

Бүген 9 майга бәйрәм бүләкләре тапшыру тантанасы старт алды. Район башлыгы Ранис Камартдинов шәхсән үзе фронтовикларыбыз - Гариф Латфулла улы Сафиуллин һәм Рәүф Ибраһим улы Төхвәтуллинны якынлашып килүче Бөек Җиңү көне белән котлады. Ул ветераннарга Республика исеменнән бүләк азык-төлек җыелмалары, шулай ук район исеменнән бүләкләр тапшырды.

Гариф Латфулла улы Сафиуллин-Бөек Ватан сугышы ветераны. Сталинград сугышында катнаша. Купянск, Шевченко станциясен, Харьковны азат итә. Украина, Молдавия, Карпатлар, Румыния, Чехословакияне узган. Прагада сугыш тәмамлаган. 1947 елда демобилизацияләнә, инженер-механик булып хезмәт итә. Кызыл Йолдыз ордены, 2 дәрәҗә Ватан сугышы ордены, Сталинградны саклаган өчен медаль, Батырлык өчен медаль, юбилей медальләре белән бүләкләнгән.

Гариф Латфулла улы-сәгать эшләре остасы. Кызганычка каршы, күрү сәләте белән бәйле проблемалар аркасында ташландык шөгыльләре турында ул зур горурлык белән сөйли. Ул яңа тормыш бирде, кайберләре әле аның йортын бизи.

Рәүф Ибраһим улы Төхвәтуллин ТАССРның Буа районы Түбән Наратбаш авылында туган. 1942 елдан 1965 елга кадәр танк взводы командиры, ремонт остаханәләре начальнигы вазыйфасында Совет Армиясе составында хезмәт итә. Лаеклы ялга Луганск өлкәсенең Алчевск шәһәре металлургия институтыннан китте. Кызыл Йолдыз ордены, 2 дәрәҗә Ватан сугышы ордены һәм 6 нчы медаль белән бүләкләнгән.

Ветераннар Рәнис Рафис улына игътибарлары, даими ярдәме һәм кайгыртучанлыгы өчен рәхмәт белдерделәр, шулай ук сугыш вакытында кичергән авырлыклары, совет солдатларының фидакарьлеге турында хатирәләре белән уртаклаштылар.

Шуны да билгеләп үтәргә кирәк, Буа муниципаль районында Бөек Җиңүнең 76 еллыгын безнең белән 16 Бөек Ватан сугышында катнашкан, 139 тол калган һәм вафат булган фронтовиклар каршы алачак. Алар барысы да бүләк азык-төлек җыелмалары алачак.