Буа Татарстанда TATAR HACK май сериясен ачты

2022 елның 16 мае, дүшәмбе

Бу чараның үзенчәлеге - бик актив һәм мотивацияле катнашучылар.

Укучылар үзләрен идеяле эшләүчеләр буларак кына түгел, ә гомумән районда уңай атмосфера булдыру белән дә кызыксынуларын күрсәттеләр. Район хакимиятенең бу оешмага җәлеп ителүе кичәге көннең мөһим вакыйгасы булды.

Исегезгә төшерәбез, TATAR HACK-Татарстанның район үзәкләрендә һәм шәһәрләрендә цифрлы карарлар эшләү буенча республика конкурсы. Чараның төп максаты-мәктәп укучыларын һәм урта һөнәри белем бирү студентларын шәһәр яки район запрослары буенча төрле юнәлешләрдәге ИТ-карарлар эшләүгә җәлеп итү.

Жюри өчен җиңүчеләрне сайлау катлаулы сынау булды.

- «Транспорт» номинациясендә 1 нче урта гомуми белем бирү мәктәбенең «Bus.go». Проект GPS датчикларын җәмәгать транспортына урнаштыруны күздә тота, ул тиешле маршрут автобусының кайда урнашуын күзәтеп торачак.

- «Туризм» номинациясендә жюри  М.Вахитов гимназиясен «интеллект track» сайлады. Бу-туристлар өчен акыллы тукталышлар идеясе, районның истәлекле урыннары турында интерактив экраннар һәм маршрутларның нинди автобуста барып җитәргә мөмкин булган мәгълүматы белән.

- «Мәгариф» номинациясендә дә, 2 нче лицейда да, «Get Smart» проекты сайланды.

Кичәге TATAR HACK катнашучыларының барысына да үз проектларын тормышка ашыруга җиткерүләрен телибез!