#БЕЗБЕРГӘ халыкара премия

2022 елның 16 мае, дүшәмбе

Премиянең бурычлары арасына волонтерлар, коммерциячел булмаган оешмалар, бизнес һәм медиа өлкәләреннән булган социаль үзгәрешләр лидерларын ачыклау, аларны РФнең барлык субъектларында бергә #БЕЗБЕРГӘ төбәк клублары командаларына берләштерү, премия лауреатларына ярдәм итү, гражданнарның игътибарын Россия үсешенең милли максатларына җәлеп итү, иң яхшы социаль практикаларны тарату керә. Анда кешеләргә ярдәм итүгә һәм тормыш сыйфатын яхшыртуга юнәлдерелгән социаль проектлар авторлары катнаша ала. Алар-14 яшьтән өлкәнрәкләр, оешма һәм учреждениеләр. Шул исәптән: волонтерлар, коммерциячел булмаган оешмалар, хәйрия фондлары, мәгариф, мәдәни-ял учреждениеләре, шәхси эшмәкәрләр, урта һәм эре бизнес, ММЧ, блогерлар һәм башкалар. Быел премиядә яңалыклар барлыкка килде. Шуларның берсе – лауреатлар өчен грантлар күләме. Лауреатлар өчен грантлар күләме 1 млн. сумга артты һәм 3,5 млн. сум тәшкил итә. Моннан тыш, «Социаль эшмәкәр», «Зур үзгәреш», «Җаваплы бизнес» һәм «Социаль үзгәрешләр лидерлары» дигән яңа номинацияләр барлыкка килде. Премиядә катнашучыларга берничә этап узарга туры киләчәк. Беренче, заявка этабында, премиягә гаризаны 12 июньгә кадәр премия.мывместе.рф рәсми сайтында һәм ДОБРО.РФ платформасында тапшырырга кирәк.

Гаризалар түбәндәге номинацияләр буенча кабул ителә: «Кешеләргә ярдәм»; гражданнарның иминлеген яхшыртуга, социаль ярдәм күрсәтүгә, гадәттән тыш хәлләрдән саклауга, югалган кешеләрне эзләүгә, куркынычсызлык культурасын үстерүгә юнәлтелгән проектлар өчен; «Милләт сәламәтлеге» физик һәм физик сәламәтлек, донорлык, сәламәтлек саклау, физкультура, спорт һәм сәламәт яшәү рәвеше кыйммәтләрен алга сөрүгә юнәлтелгән проектлар өчен; «Мөмкинлекләр иле» проекты: талантларны ачу һәм шәхес тәрбияләү, мәгариф, иреклелек, фән, патриотизм, мәдәни кыйммәтләр һәм гореф-гадәтләрне үстерүгә, тарихи хәтерне саклауга юнәлдерелгән проектлар өчен; « Яшәү территориясе » -проектлар үстерүгә юнәлдерелгән төбәк, шәһәр мохит, туризм, туристик сөйкемлелеге ил, саклау һәм әйләнә-тирә мохит урнаштыруны экология һәм яклауга хайваннарны; ● «Җаваплы бизнес»: - тармак проектлары өчен гамәлгә ашырыла торган бизнес; ● «Социаль эшмәкәр» өчен проектлар нче КУЭ субъектлары статусына социаль эшмәкәр; ● «Медиапроект» - проектлар; ● «Зур тәнәфес » 14 – 17 яшьлекләр өчен; ●  «Социаль үзгәрешләр лидеры»: программаларын тормышка ашырыла торган юридик  зат.

Киләсе, региональ этапта, гаризаларны техник тикшерү һәм РФнең һәр төбәгендә проектларны яклау үткәреләчәк. Ярымфиналда эксперт комиссиясе дәгъвачыларның видеовизитларын бәяли. Финалистларның инициативалары, гадәттәгечә, РФ ДОБРО. платформасында халык тавыш бирүе һәм премиянең Жюри бәясен көтә. Лауреатларны бүләкләү тантанасы халыкара волонтерлар көненә багышланган һәм 2 – 5 декабрьдә Мәскәүнең «Манеж» күргәзмәләр залында, Россия Президенты Владимир Путин катнашында узачак.

Премия лауреатлары 3,5 млн.сумга кадәр грантлар, аерымлык билгесе, Рунетның алдынгы мәйданчыкларында катнашу, «Милли проектлар партнеры»  статусы, Петербург халыкара икътисадый форумында һәм Россия инвестицион форумында катнашу, Россия буйлап сәяхәт итү, Игелек челтәре ярдәмендә тиражлау мөмкинлеге алачак. «Милли приоритетлар» премиясенең төп партнерларыннан берсе ярдәмендә лауреатлар шулай ук түбәндәгеләрне алачак: медиа белән тәэмин итү, иң яхшы практикалар җыентыгы ярдәмендә тиражлау һәм РФ Хөкүмәте карары буенча бирелә торган «Милли приоритетлар партнеры» дигән дәрәҗәле статус алу мөмкинлеге. Моннан тыш, җиңүчеләрнең проектлары «Смартека»ның иң яхшы тәҗрибәләрен эзләү буенча сервис мәйданчыгында урнаштырылачак. Номинацияләрдә җиңүгә карамастан, проектлар шулай ук «Ел волонтеры», «Ел кешесе» һәм «Ел партнерлыгы» премияләренең махсус номинацияләрендә җиңүгә дәгъва кыла ала