Буалылар татар телендә элмә такталарда һәм табличкаларда хаталарны ачыклау буенча конкурста катнаша алалар

2022 елның 18 мае, чәршәмбе

Буалылар республика халкын татар телендә элмә такталарда һәм элмә такталарда хаталарны ачыклауга җәлеп итү буенча конкурска кушыла алалар. 1 марттан 1 сентябрьгә кадәр уза торган конкурста Татарстанның Дәүләт хезмәтләре порталында теркәлгән барлык теләүчеләр катнаша ала.

Конкурста катнашу өчен «Халык контроле» ТР ДМС мобиль кушымтасын iOS яки Android операцион системасына ярдәм итүче җайланмага урнаштырырга кирәк; «Халык контроле» ТР ДМС мобиль кушымтасында (яисә Татарстан Республикасы дәүләт һәм муниципаль хезмәтләр Порталында «Халык контроле» бүлегендә) авторизацияләнергә, «исемнәрдә һәм язуларда хаталар» категориясен сайларга, шуннан соң татар телендә язылган элмә такталарда, топографик билгеләмәләрдә, юл күрсәткечләрендә һәм Татарстан Республикасы территориясендә урнашкан торак йортларның аншлагларында хаталар булган хәбәрнамә (хәбәр) җибәрергә кирәк. Гражданнар «Халык контроле» ТР Дәүләт мәгълүмат системасы аша хәбәрнамәләр (хәбәрләр) бирү мөмкинлеге булмаган очракта, конкурста катнашу өчен, татар телендәге язуларда элмә такталарда, мәгълүмат табличкаларында, топографик билгеләмәләрдә, юл күрсәткечләрендә һәм аншлагларда хаталарны күрсәтеп, конкурсның модераторына төгәл адресын һәм фотоматериалын күрсәтеп, язма рәвештә Татарстан Республикасы Фәннәр академиясе Г. Ибраһимов исемендәге Тел, әдәбият һәм сәнгать институтының электрон адресына iyali.anrt@mail.ru яки түбәндәге адрес буенча: 420111, Казан шәһәре, Карл Маркс ур., 12. мөрәҗәгать итә ала.

Конкурс нәтиҗәләре буенча оештыручылар 10 җиңүчене билгеләячәк, алар «Халык контроле»ндә урнаштырылган хәбәрнамәләрдә иң күп фотоматериаллар җибәрүчеләр. Җиңүчеләр «Конкурс җиңүчесе» Дипломнары һәм кыйммәтле бүләкләр белән бүләкләнәчәк. Җиңүчеләрне бүләкләү тантанасы агымдагы елның дүртенче кварталында булачак, дип хәбәр итә оештыручылар.

Конкурс татар телен саклау һәм үстерү мәсьәләләре буенча ТР Президенты каршындагы комиссия инициативасы белән үткәрелә. Аның төп максаты-татар телен саклап калу һәм популярлаштыру, республика халкының игътибарын элмә такталарда, мәгълүмат такталарында, топографик билгеләмәләрдә, юл күрсәткечләрендә һәм татар телендә торак йортларның аншлагларында хаталар проблемасына җәлеп итү.